"Życie grobowe". Mikroreportaż z cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 17:00
- Cmentarze zawsze były mi bliskie, bo często mieszkałam i wychowywałam się koło nich. I kiedyś w luźnej rozmowie zwierzyłam się, że fotografuję cmentarze. Powstał pomysł, żeby zrobić wystawę. Wtedy jeden z kolegów powiedział, że powinnam to wydać - opowiadała Małgorzata Żerwe, artystka wizualna, publicystka, autorka albumu "Życie grobowe".
Audio
  • Małgorzata Żerwe o książce "Życie grobowe" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Życie grobowe
Okładka książki "Życie grobowe"Foto: Mat. promocyjne

"Życie grobowe otwiera czytelnika na zdumienie. Pozwala zachwycić się opowieścią o świecie ukrytą w strefie pośredniej pomiędzy żywymi a umarłymi, pomiędzy przestrzenią codzienności (miasta, wsi, pustkowia) a przestrzenią cmentarza. Jaki jest ten świat, jakie jest życie (i towarzysząca mu śmierć)? Pełne przejmujących, ale też ironicznych, groteskowych i absurdalnych przejawów, różnorodne i złożone" - czytamy w nocie wydawniczej.

Jak podkreśliła Małgorzata Żerwe, nie jest to reportaż literacki czy dźwiękowy, lecz próba połączenia obrazu, słowa i dźwięku. - Ja zawsze nagrywam dźwięki, właściwie pewien kolaż dźwięków, który zostaje ułożony w narrację. I to znajdziemy tej książce. Natomiast zdjęcia cmentarzy w albumie nie są artystycznymi zdjęciami, to w zamyśle książka stała się wydawnictwem multimedialnym - mówiła artystka.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość audycji: Małgorzata Żerwe (artystka wizualna, publicystka i dziennikarka radiowa, autorka tekstów o sztuce, kuratorka wystaw, autorka albumu "Życie grobowe")

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Nikodem Rozbicki o "Radiu Inżynierska": jest zarówno słuchowiskiem jak i teatralnym wydarzeniem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 15:03
- Sama idea tego słuchowiska polega na tym, że grupa sąsiadów postanawia w czasie pandemii, odosobnienia stworzyć w kamienicy na ul. Inżynierskiej w Warszawie przestrzeń w ramach której każdy może zadzwonić i podzielić się swoimi troskami, obawami, nadziejami. Jedynym wymogiem jest to, że każdy musi zmierzyć się z rapowaną formą - mówi w "Muzycznej Jedynce" Nikodem Rozbicki, współtwórca Radia Inżynierska. 
rozwiń zwiń