XVIII Konkurs Chopinowski. Artur Szklener: obecność publiczności wpływa na wykonawstwo artystyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:31
- Kiedy rozmawialiśmy na temat możliwości zorganizowania konkursu jeszcze w październiku, okazywało się, że wszystkie aspekty techniczne i organizacyjne w kontekście zaostrzonych rygorów możemy przezwyciężyć, z wyjątkiem jednego: obecności publiczności w czasie przesłuchań konkursowych – mówił dr Artur Szklener podczas konferencji związanej z przełożonym na przyszły rok XVIII Międzynarodowym Konkursem Chopinowskim.
Audio
  • Relacja z konferencji prasowej poświęconej zmianie terminu XVIII Konkursu Chopinowskiego (Wybieram Dwójkę)
Dr Artur Szklener  Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Dr Artur Szklener – Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka ChopinaFoto: PR2/Cezary Piwowarski

Seong-Jin Cho 1200.JPG
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina przełożony na rok 2021

23 października 2021 roku to nowy termin XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Decyzja o przeniesieniu tego wydarzenia zapadła dwa tygodnie temu, 4 maja. Jak podkreślił dr Artur Szklener, decyzja nie była łatwa, ale została podjęta po to, by wszyscy zakwalifikowani uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie. Istotnym czynnikiem była również obecność żywej publiczności, która w sytuacji pandemii nie mogłaby się pojawić podczas przesłuchań.

- Nie wyobrażaliśmy sobie takiego zubożenia i w ogóle takiej zmiany filozofii, podejścia do wykonawstwa muzycznego w tak ważnym wydarzeniu, jak Konkurs Chopinowski. Nie chodzi tylko o obecność publiczności i sprzedane bilety, ale przede wszystkim o kontakt artysty ze słuchaczem, który w dużej mierze warunkuje wykonawstwo artystyczne na scenie - mówił dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W spotkaniu prasowym w Żelazowej Woli, dotyczącym zmiany terminu XVIII Konkursu Chopinowskiego, udział wzięła również prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury Konkursu, a także Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Data emisji: 18.05.2020

Godzina emisji: 16.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

Czytaj także

Przewodnicząca jury Konkursu Chopinowskiego: finaliści mogą nas zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:51
- To, co z tego konkursu można wnioskować, to dobry poziom i przygotowanie. Pierwsza trójka, jak i pozostali finaliści, mogą nas zaskoczyć w kwietniu oraz w październiku - komentowała wyniki zakończonego właśnie Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giovanni Antonini: muzyka jest w takich czasach wielkim pocieszeniem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:00
- Wszyscy musimy przebywać w domach, nie wolno nam wychodzić. To w oczywisty sposób wymusiło na nas całkowitą zmianę trybu życia, wszyscy się tego uczymy. Ja staram się wykorzystywać ten dramatyczny czas na rozwijanie się, dużo czytam, analizuję partytury, ćwiczę grę na flecie - opowiadał o czasie izolacji maestro Giovanni Antonini.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gabriel Prokofiev i muzyka klasyczna w klubie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 16:06
- Kiedy powróciłem do pisania muzyki klasycznej, obiecałem sobie, że zrobię wszystko, by uczynić ją jak najbardziej dostępną dla moich "nieklasycznych" rówieśników - opowiadał w Dwójce kompozytor, producent muzyczny i DJ (wnuk jednego z najwybitniejszych twórców XX w.).
rozwiń zwiń