"Ingarden in the Garden". Anna Chęćka: chciałam pokazać namysł Ingardena nad sztuką

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 17:55
- Sporo będzie o muzyce, ale będzie też mowa o jakościach metafizycznych, za którymi tęsknimy. Uświadomiłam to sobie właśnie w czasie pandemii, gdy ludzie tęsknili za wyjściem do teatru czy sal koncertowych. Czytając Ingardena, znalazłam bardzo piękne refleksje na temat naszej tęsknoty za tym, co wykracza poza zwykłą codzienność - mówiła autorka cyklu wykładów "Ingarden in the Garden".
Audio
  • Dr hab. Anna Chęćka o cyklu wykładów "Ingarden in the Garden" poświęconych filozofii Romana Ingardena (Wybieram Dwójkę)
Roman Ingarden. Kraków, lata 60. XX w.
Roman Ingarden. Kraków, lata 60. XX w.Foto: Irena Jarosińska/PAP

Tomáš Halík 1200 PAP.jpg
Ks. Tomáš Halík: nawet moja mama nie wiedziała, że jestem kapłanem

W najbliższą niedzielę (14.06) mija 50. rocznica śmierci Romana Ingardena - polskiego filozofa, ucznia Husserla, fenomenologa i estetyka. Z tej okazji dr hab. Anna Chęćka, filozofka, pianistka, literatka i pedagog, wystąpi w czerwcu z czterema wykładami poświęconymi filozofii Ingardena.

Nazwa cyklu - "Ingarden in the Garden, czyli estetyka dla każdego" - to, jak przyznaje jego pomysłodawczyni, rodzaj żartu. - Zaproponowałam taki tytuł, bo nagrywałam te filmy w moim ogrodzie. Autorzy tego projektu, czyli Nadbałtyckie Centrum Kultury, uznali, że to jest dobry pomysł i nie będziemy tu niczego zmianiać - tłumaczyła Anna Chęćka.

Jak zapewniła, do udziału w wykładach nie jest konieczna znajomość pojęć estetyki Ingardena ("przeżycie estetyczne" czy "konkretyzacja estetyczna"). - Staram się tak przybliżać te pojęcia, żeby je wyjaśniać. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wielu z nas spotkało się z nimi. "Przeżycie estetyczne" stało się wręcz potocznym pojęciem. Często odbiegamy tutaj od myśli samego Ingardena, bo on jednak koncentruje się na spotkaniu z dziełem sztuki i wówczas pisze o przeżyciu estetycznym. A my mamy taką tęsknotę za tym, aby mówić o przeżyciu estetycznym w kontakcie z przyrodą - podkreślała profesor w Instytucie Filozofii - Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. 

W dalszej części audycji Anna Chęćka mówiła m.in. o wpływie myśli Ingardena na jej działalność naukową i artystyczną.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr hab. Anna Chęćka (filozofka, pianistka, literatka i pedagog)

Data emisji: 12.06.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Fenomenologia po polsku, czyli o postaci i filozofii Romana Ingardena

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 14:05
"Kto chce być filozofem, musi raz zacząć żyć intelektualnie na własną odpowiedzialność" - twierdził Roman Ingarden. I sam zgodnie z tą maksymą postępował, niezależnie od tego, czy analizował sposób istnienia dzieł sztuki, czy spierał się z Edmundem Husserlem.
rozwiń zwiń