"Symfonia na 444 głosy". Muzyczny podręcznik bez teoretyzowania

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 18:22
- Sama koncepcja wyboru tekstów, jeżeli się ją robi według tradycyjnej, akademickiej formuły jest w gruncie rzeczy dosyć męcząca. Ja natomiast wpadłam na taki pomysł: jakie są najważniejsze pytania dotyczące muzyki i co do powiedzenia na te temat mają różni ludzie, ale nie teoretycy, muzykolodzy czy historycy - mówiła Danuta Gwizdalanka, autorka książki "Symfonia na 444 głosy".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
12:57 Wybieram Dwójkę 24.06.2020 gwizdalanka.mp3 "Symfonia na 444 głosy". O muzyce od Pitagorasa po blogerów (Wybieram Dwójkę)

 

Stephane Allix 1200.jpg
"Gdy byłem kimś innym". Joanna Wójcik-Géhin: trudno tę książkę zaklasyfikować

Tytuł ten wziął się stąd, że Danuta Gwizdalanka cytuje w swojej najnowszej książce mnie więcej tyle właśnie osób wypowiadających się na temat muzyki: od Pitagorasa, przez Bacha, Strawińskiego i Cage'a, po Jimmiego Hendrixa i współczesnych blogerów. Opowiadają oni o tym, dlaczego namiętnie słuchają muzyki, na czym polega komponowanie, w czym tkwi tajemnica sukcesu wirtuoza i jak czerpać radość ze słuchania muzyki.

Czytaj także:

Autorka "Symfonii na 444 głosy" jest muzykologiem z bogatym doświadczeniem. Jednak w odpowiedziach, do których dotarła, pracując nad tą książką, sporo było dla niej zaskoczeń. - Na przykład to, co mówią kompozytorzy i wykonawcy na temat improwizacji. W potocznym wyobrażeniu jest tak - improwizuje się, to znaczy gra się swobodnie. Natomiast kompozycja to jest bardzo ścisły, starannie przygotowany i przemyślany utwór. Tymczasem jak się posłucha kompozytorów i wykonawców właśnie, to raptem mówią oni: jak się improwizuje, to się gra tak, jak się człowiek nauczył; natomiast jak się komponuje, to się kombinuje i wtedy dopiero można wymyślić coś innego - tłumaczyła Danuta Gwizdalanka.

Autorka po odpowiedzi dotyczące muzyki sięga do czasów bardzo odległych, kończąc na współczesności. W dalszej części audycji mówiła ona m.in., czy z biegiem lat postrzeganie muzyki się zmieniało, czy też pewne elementy są stałe i oddziałują niezależnie od szerokości geograficznej i epoki.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Danuta Gwizdalanka (muzykolog, autorka poczytnych książek)

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 16.30