"Rodzina królewska". Aktorzy o premierowym słuchowisku w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 17:42
- Tak dobrze skrojonej polskiej sztuki komediowej dawno nie widziałem. Jeśli w ogóle potrafię sobie taką przypomnieć. Mamy do czynienia z arcydziełem Wojciecha Tomczyka. Język, sposób opowiadania, kreślenia postaci jest mistrzowski - przekonywał w audycji "Wybieram Dwójkę" Jarosław Gajewski, odtwórca roli pisarza, Juliusza Zalepiaszczego.
Aktorzy podczas nagrania słuchowiska Rodzina królewska
Aktorzy podczas nagrania słuchowiska "Rodzina królewska"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
08:14 [ PR2]PR2 (mp3) 2 lipiec 2020 16_11_14.mp3 Aktorzy o bohaterach słuchowiska "Rodzina królewska" (Wybieram Dwójkę)

"Rodzina królewska" Wojciecha Tomczykato opowieść o Polsce lat pięćdziesiątych wraz ze wszystkimi jej strasznymi i śmiesznymi absurdami. To także obraz społeczeństwa tamtych czasów, starannie ukrywającego swoją przedwojenną przeszłość, narażonego na szykany nowej władzy i zmuszonego do zawierania trudnych kompromisów moralnych.

- Moja bohaterka jest skomplikowaną postacią, prawdopodobnie jest z przedwojennej zubożałej arystokracji, która po wojnie pewnie musiała ukrywać się ze swoim pochodzeniem - opisywała Celinę Joanna Jeżewska. - Jej życie polega na tym, żeby się ukrywać, a poza tym, żeby wyżywić, ubrać i wykształcić dwoje dzieci, których ojciec zginął w czasie wojny. To bardzo sympatyczna postać, i kolorowa - dodała aktorka.


Rodzina królewska 1200.jpg
"Rodzina królewska". Premiera sztuki Wojciecha Tomczyka

Pewnego dnia u Celiny pojawia się nowy sublokator - młody, obiecujący literat Marek Koszon. Gdy na skutek donosu sąsiadki sprawą nielegalnego handlu i spekulacji zainteresuje się sierżant Żbik, całej rodzinie grozić będą bardzo poważne konsekwencje. - Tutaj nikt nie okazuje się tym, kim jest. Pani, która sprzedaje wódkę, bynajmniej nie jest meliniarą. Eustachy Żbik jest sierżantem, ale przez bohaterów mianowany zostanie na kapitana Żbika, który jak wiadomo, był bohaterem komiksów dla młodzieży. Wszystko jest tu niejednoznaczne i zagadkowe - mówił Sławomir Orzechowski, odtwórca roli sierżanta Żbika w premierowym spektaklu Dwójki.

Czytaj także:

Wojciech Tomczyk: piszę, bo nie mogę znieść kłamstwa

Słuchowisko to także portret polskiego środowiska literackiego połowy XX wieku i próba zmierzenia się z odwiecznym mitem pisarza artysty. - Jest to historia o naszej literaturze powojennej. Pewna forma rozliczenia się z tamtym okresem, z korzeniami naszej współczesnej literatury - zaznaczył reżyser spektaklu Andrzej Mastalerz.

W audycji o swoich postaciach opowiadali: Joanna Jeżewska (Celina), Sławomir Orzechowski (Eustachy), Jarosław Gajewski (Juliusz), Mateusz Weber (Marek), Krzysztof Godlewski (Walerian), Ada Szczepaniak (Hania)​, a także reżyser Andrzej Mastalerz.

Premiera w najbliższą niedzielę (5.07) na antenie Dwójki o godz. 19.00

***

Materiał przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 2.07.2020

Godzina emisji: 16.10

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.