16. Festiwal Opowiadania. Święto krótkiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 17:00
- W ciągu kilkunastu lat festiwal zbudował sobie formę relacji z publicznością, ale też jakąś markę pomiędzy pisarzami i performerami, ponieważ wykorzystujemy różne formuły, mocno się różniące od przyzwyczajeń osób uczestniczących np. w spotkaniach autorskich z pisarzami - opowiadał w Dwójce dyrektor artystyczny Festiwalu Opowiadania Marcin Hamkało.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne/Shutterstock/4Max

Posłuchaj
13:45 _PR2_AAC 2020_07_28-16-29-22.mp3 Marcin Hamkało o 16. odsłonie Festiwalu Opowiadania (Wybieram Dwójkę)

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania poświęcony jest prezentacji krótkich form prozatorskich, a także badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki. To również wymiana doświadczeń pomiędzy autorami polskimi i zagranicznymi. Wydarzenie to skupia ludzi, którzy przedstawiają swoje krótkie formy literackie, oraz odbiorców takich form. - Opowiadanie, jako gatunek literacki, świetnie się nadaje do takiego spotkania, bo ma odpowiedni format i długość. Jest też tak skonstruowany, żeby zbudować relację z publicznością - podkreślał Marcin Hamkało.

Jak opowiadał gość audycji, pisarz skonfrontowany z publicznością jest "osobą z innego świata". - Nam zależy właśnie na tym, żeby te wymiary ze sobą konfrontować i mieszać. Żeby literatura pamiętała, że jest źródłem wielu tradycji i jej potencjał rodzi się właśnie w zderzeniu i konfrontacji, a nie eskapistycznym postawieniu jej z boku.

Festiwal rozpocznie się 1 października br., a pojawią się na nim tacy znakomici goście, jak czeski poeta Petr Borkovec, słowacki pisarz Daniel Majling, węgierska eseistka Zsófia Bán, a także pisarki: Marie Aubert z Norwegii i Ayfer Tunç z Turcji. - Zakładam, że relacje będą nawet nie pomiędzy tymi autorami, rozumianymi jako pewne osobistości literatury, ale konkretnymi tekstami - mówił dyrektor artystyczny festiwalu.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Bartosz Panek 

Gość: Marcin Hamkało (dyrektor artystyczny Festiwalu Opowiadania)

Data emisji: 28.07.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Marek Bieńczyk: nie ma weselszych ludzi niż melancholicy [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 13:00
- Słynny chichot Demokryta, pierwszego w dziejach opisanego melancholika, przeważa nad jego zrzędzeniem. Śmieje się nad światem, w związku z czym jest w dosyć dobrym humorze, choć cokolwiek wisielczym - mówił w audycji "Mazurek słucha" pisarz, tłumacz i eseista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elias Canetti. Wielokulturowy pisarz noblista, który przeżył cały XX w.

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 12:31
- Urodził się w Bułgarii, miał nianię Rumunkę, potem wyjechał z rodzicami do Anglii, potem był w Szwajcarii, w Wiedniu zrobił doktorat z chemii. Mieszkał jeszcze w Berlinie i Paryżu, a pisał tylko i wyłącznie po niemiecku - mówiła Maria Przybyłowska, tłumaczka większości dzieł austriackiego noblisty w dziedzinie literatury.
rozwiń zwiń