Brigitte Gautier: żeby znów uczcić Herberta, trzeba mówić z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 20:09
- Herbert obdarowuje nas swoją poezją, swoimi tekstami, a jednocześnie ma ten dar literacki, którym został obdarowany przez bogów i przez Hermesa, jak znamy jego literaturę. W Polsce jest też wiele zbiorów jego listów i one pokazują też, że miał on również dar przyjaźni - mówiła w Dwójce znakomita tłumaczka i znawczyni literatury polskiej, współredaktorka książki "Zbigniew Herbert i poetyka daru".
Prof. Brigitte Gautier
Prof. Brigitte GautierFoto: Piotr Piorun/PR

Z.Herbert.jpg
Zbigniew Herbert - serwis specjalny

08:16 _PR2_AAC 2020_07_28-17-35-15.mp3 Prof. Brigitte Gautier o książce "Zbigniew Herbert i poetyka daru" (Wybieram Dwójkę)

28 lipca br. mija 22. rocznica śmierci poety i eseisty Zbigniewa Herberta. Dwa lata temu, w roku 2018, kiedy obchodziliśmy rok poety, zorganizowana została we Francji konferencja Naukowa "Zbigniew Herbert i poetyka daru". Niedawno ukazała się książka o tym samym tytule, zawierająca wypowiedzi znakomitych badaczy m.in. z Polski, Kanady, Niemiec i Francji.

- Uznałam, że aby sprostać temu tematowi, należy zebrać nie tylko polonistów polskich, ale także komparatystów – szczególnie francuskich - opowiadała prof. Brigitte Gautier. - Zaprosiłam więc do udziału ludzi, którzy nie znają tak dobrze Herberta, ale mają przez to mniej barier. Nie mają podejścia prawie że magicznego czy religijnego, że tutaj będziemy dotykać wielkości, więc należy podchodzić na kolanach - podkreśliła znawczyni poezji Herberta.

Czytaj też:

Jak wyjaśniła tłumaczka, książka "Zbigniew Herbert i poetyka daru" to pewna próba syntezy. - Zależało mi na tym, żeby pokazać publiczności francuskiej i polskiej całego Herberta, a jednocześnie chodziło o to, by pokazać go w tłumaczeniu. Jest bardzo ważny artykuł mojego kolegi, który opowiada o różnych tłumaczeniach Herberta na angielski, które bywają sporne. Wiadomo, że nie każdy z nas musi znać polski, więc poezja trafia do nas przez tłumacza, który wybiera "jakiegoś swojego" Herberta. Ta całość jest więc tak skomponowana, że ten dar jest ujęty w sposób symboliczny, religijny, socjologiczny i literacki.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: prof. Brigitte Gautier (tłumaczka, znawczyni literatury polskiej, współredaktorka książki "Zbigniew Herbert i poetyka daru")

Data emisji: 28.07.2020

Godzina emisji: 17.35

Czytaj także

Michał Rusinek: Szymborska ofiarą namiętności do kiczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 18:00
- Większość znajomych, wiedząc o tej słabości, dawała jej w prezencie kiczowate przedmioty - wspominał Michał Rusinek, którego książką "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" właśnie się ukazała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odczytane z serwetki, kopert, skrawków gazet. Nieznane wiersze Herberta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:00
- Nie wyobrażałem sobie, że on tak pieczołowicie przechowuje swoje rękopisy – mówił Ryszard Krynicki w audycji o wydanym niedawno zbiorze wierszy Zbigniewa Herberta "Utwory rozproszone. Rekonesans 2".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Maj: zanurzyłem się w poezję Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 18:46
- Dla mojego pokolenia Wojaczek był niesłychanie istotny, może najważniejszy. Najbardziej emocjonalnie odbierany, przemawiający do naszych serc i dusz. Teraz przygotowywałem wybór jego wierszy, a więc zanurzyłem się na nowo w tej poezji, którą znam od jej początków i która towarzyszyła mi od zawsze - mówił w Dwójce poeta i eseista.
rozwiń zwiń