more_horiz

Anna Arno o Konstantym A. Jeleńskim: jak mało kto potrafił żyć

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 16:37
- Wybierał życie dla innych, z innymi. Był wielbiony przez wielu wybitnych ludzi, a większość wielbi go za sztukę życia. Był bardzo obecny, kiedy był obecny i ludzie czuli przy nim, że są ważni - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" autorka pierwszej biografii Konstantego Jeleńskiego, krytyka literackiego, eseisty, współpracownika paryskiej "Kultury", promotora literatury polskiej w Europie.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
27:30 Jeleński.mp3 Rozmowa o nowej biografii Konstantego A. Jeleńskiego (Wybieram Dwójkę)

 

Leonor Fini, Nonza (Korsyka), ok. 1957, fot. nieznany, Leonor Fini Estate, Paris..jpg
Tajemnicza artystka i jej niezwykły Kot

Autorka książki przedstawia skomplikowane rodzinne koligacje Jeleńskiego, jego wojenne losy – żołnierza Dywizji Pancernej generała Maczka, związek bohatera książki z włoską malarką Leonor Fini, jego fascynację twórczością Gombrowicza i relacje tego kosmopolity i Polaka z kulturalnymi elitami całej Europy.

Z biografii wyłania się człowiek o niezwykłym darze przyjaźni, ale też umiejętności bycia z ludźmi. Gombrowicz, bardzo skoncentrowany na sobie, jak podkreśliła Anna Arno, nazywał Kota "tańczącym z trudnościami", podczas gdy w ich relacji był to raczej bój niż taniec. - Jeleńskiego to nie zrażało, on miał wrażenie, że pojawił się ktoś, kto opisał to, co on najgłębiej czuł, przeżywał, kto potrafił to wyrazić.  

Zobacz także:

Ten fascynujący Kot

Leonor i Kot

Konstanty Jeleński, mimo niekwestionowanego talentu, nigdy nie stworzył dzieła, powieści całkowicie własnej. Przez lata był urzędnikiem w różnych międzynarodowych instytucjach robiąc wiele dobrego dla kultury, ale nie dla siebie. - Napisał perły polskiego eseju, które powstały jako zbiegi okoliczności i to jest bardzo trafny tytuł zbioru tych szkiców - oceniła biografka. - Pisał je zazwyczaj dla kogoś, na zamówienie.

Niespełniony literacki talent Jeleński realizował w codzienności. - Miał ogromną umiejętność zachwytu - podkreśliła Anna Arno. - Bezinteresowność, brak własnych ambicji, to było może ograniczające dla niego. Był znakomitym pisarzem w duchu, ale nie potrzebował zaistnieć dla siebie - dodała.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Rozmowę prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Anna Arno (biografka)

Data emisji: 4.08.2020

Godzina emisji: 17.10

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem