"Muzyka w Raju". Cezary Zych: w Paradyżu dzieją się rzeczy niezwykłe

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 17:00
- Zauważyliśmy, że jeżeli coś ciekawego działo się w Paradyżu w ciągu prawie dwudziestu lat, to działo się m.in. właśnie dzięki niezwykłej energii, która powstała w wyniku spotkań ludzi tam przyjeżdżających. Ludzi, którzy później wprowadzają specyficzny etos i styl pracy. Oni są pasem transmisyjnym do przekazywania naszej filozofii - mówił w Dwójce organizator Festiwalu Muzyka w Raju.
Klasztor cystersów w Goscikowie-Paradyżu
Klasztor cystersów w Goscikowie-ParadyżuFoto: shuttesrstock/Fotografia4K

Posłuchaj
10:14 _PR2_AAC 2020_08_10-16-40-40.mp3 Cezary Zych o Festiwalu Muzyka w Raju 2020 (Wybieram Dwójkę)

W tym roku, ze względu na pandemię, organizatorzy Muzyki w Raju uznali, że festiwal może odbyć się albo w takiej postaci, w jakiej działał do tej pory, albo nie powinno się go organizować wcale. Jak wyjaśniał Cezary Zych, festiwal muzyki dawnej w Paradyżu z założenia jest bowiem spotkaniem muzyków z całego świata, którzy w pocysterskim klasztorze bardzo intensywnie, przez wiele tygodni, przygotowują program, przedstawiany później w trakcie festiwalu.

- Tej filozofii nie bylibyśmy w stanie w żaden sposób zrealizować. Wszyscy razem mieszkamy w klasztorze, gdzie panują dość skromne warunki bytowe, więc nie byłoby możliwości zachowania rygorystycznego reżimu sanitarnego. Dlatego postanowiliśmy, że w tym roku Muzyki w Raju w tej formule nie będzie - mówił gość audycji.

Czytaj też:

Cezary Zych podkreślił, że organizatorzy nie chcą jednak zupełnie rezygnować ze spotkania z muzyką dawną, dlatego przywołają to wydarzenie w nieco zmienionej formie. - Częścią naszej filozofii jest wnikliwe dokumentowanie wszystkiego, co się w Paradyżu działo przez wiele lat - opowiadał, dodając, że w trakcie ostatnich festiwali powstało kilkadziesiąt filmów, dokumentujących niezwykłe koncerty. - Chcemy przynajmniej niektóre pokazać online, kładąc nacisk na wartości estetyczne, ale również siłę i energię, która powstaje w wyniku spotkania muzyków z publicznością. Każdego dnia, od 7 do 23 sierpnia, emitujemy te filmy za pośrednictwem naszego kanału na YouTubie i Facebooka - opowiadał organizator Festiwalu Muzyka w Raju.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla 

Gość: Cezary Zych (organizator Festiwalu Muzyka w Raju)

Data emisji: 10.08.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Ballada o dziewczynie". Historia ilustracji Ewy Frysztak

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 12:00
- Nie uważam się za prekursora, jeśli chodzi o film, okładka jest plakatem książki. Uważam, że nie należy wywyższać się nad autora - mówiła w "Poranku Dwójki" ilustratorka i graficzka Ewa Frysztak.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Sapiecha: sonata "Crucis vox" Subissatiego to misterium muzyki

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 21:45
- XII Sonata "Crucis vox" Aldebrando Subissatiego była to sonata nieznana. Nieoczekiwanie okazała się wielką miłością mojego życia artystycznego - mówiła o utworze, który znalazł się w programie koncertu retransmitowanego w "Filharmonii Dwójki" Agata Sapiecha, założycielka Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Paleczny: występ w sali, gdzie grał Chopin budzi respekt wśród artystów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 11:12
- Naszym wyróżnikiem jest miejsce, w którym festiwal się odbywa, w sali, która pamięta wizytę Fryderyka Chopina i jego dwa recitale w sierpniu 1826 roku - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Piotr Paleczny, od 28 lat dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. 
rozwiń zwiń