more_horiz

Tomasz Konieczny: potrzebujemy siebie nawzajem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 18:00
- Przy zachowaniu odpowiednich procedur nie ma się czego bać. Kultura potrzebuje Państwa, a Państwo potrzebują kultury - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Tomasz Konieczny, światowej sławy bas-baryton występujący w najbliższych dniach na Weinviertel Festival.
Tomasz Konieczny
Tomasz KoniecznyFoto: PR2

Posłuchaj
11:57 [ PR2]PR2 (mp3) 12 sierpień 2020 16_31_29.mp3 Tomasz Konieczny o Weinviertel Festival (Wybieram Dwójkę)

 

Festiwal poświęcony jest w całości muzyce Ryszarda Wagnera, a odbywa się na pograniczu trzech państw: Czech, Słowacji i Austrii. - Festiwal jest bardzo młody, jeszcze w śpioszkach - tłumaczył Tomasz Konieczny. - Ale zadeklarowało udział kilka gwiazd z repertuaru wagnerowskiego.

W związku z trudną sytuacją wielu muzyków, organizatorzy postanowili zachęcić środowisko do aktywności. - Pomysłem tego festiwalu było, żeby tych bezrobotnych artystów w jakiś sposób wspomóc, żeby ich mobilizować do pracy w trochę innym trybie niż ten, z którym mamy normalnie do czynienia - wyjaśniał śpiewak.

Czytaj także:

Tomasz Konieczny: Gershwin zawsze do mnie bardzo przemawiał

Jan Jiracek von Arnim: Chopin jest w sednie muzyki

Dla Tomasza Koniecznego ostatnie miesiące były równie pracowite jak dotychczas. - Byliśmy bardzo aktywni i z Lechem Napierałą codziennie pracowaliśmy nad repertuarem, który konsekwentnie budujemy od kilku lat - podkreślił gość Dwójki. - Spotykaliśmy się głównie, dzięki uprzejmości pani ambasador Jolanty Róży Kozłowskiej, w Ambasadzie Polskiej w Wiedniu, gdzie mieliśmy do dyspozycji wspaniały instrument Steinwaya. 

W czasie rozmowy artysta gorąco zachęcał publiczność do powrotu do sal koncertowych, z jego doświadczenia wynika bowiem, że instytucje kultury świecą pustkami. - Staramy się działać konstruktywnie i być kreatywni, natomiast Państwa zachęcamy, by o nas nie zapominali i uczestniczyli w imprezach kulturalnych pomimo obostrzeń i lęku.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla 

Gość: Tomasz Konieczny (bas-baryton)

Data emisji: 12.08.2020

Godzina emisji: 16.30


Zobacz także

Zobacz także