Chopin i Jego Europa. "Festiwal został sformatowany, ale podstawy zostały"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 20:06
- Festiwal w swojej istocie pozostawił te fundamenty, które mu przyświecały od 15 lat. Podstawą jest to, że szczęściem jest słuchanie dobrej polskiej muzyki w bardzo dobrym wykonaniu, a jeszcze większym – słuchać dobrej polskiej muzyki w fantastycznym wykonaniu. To jest ta dominanta, która pozostała - mówił Stanisław Leszczyński podczas konferencji prasowej festiwalu Chopin i Jego Europa.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Joaquin Corbalan P

16. Festiwal.jpg
XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa. Od Beethovena do Chopina"

Posłuchaj
07:37 _PR2_AAC 2020_08_14-17-40-29.mp3 Relacja z konferencji prasowej 16. odsłony Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i Jego Europa (Wybieram Dwójkę)

W sobotę 15 sierpnia rozpoczyna się 16. Odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i Jego Europa. Ta edycja, ze względu na pandemię, będzie jednak inna, niż poprzednie, festiwal będzie miał bowiem charakter bardzo kameralny i recitalowy. Organizatorzy podczas piątkowej konferencji podkreślili jednak, że podstawowe założenia festiwalu pozostały bez zmian.

Pojawi się wielu ważnych artystów, którzy zaszczycą swoją obecnością słuchaczy. - Mamy Prégardiena, który jest już rezydentem naszych spotkań sierpniowych. W tym roku zagra również Matthias Goerne z Janem Lisieckim. Ich recital będzie repliką sukcesu salzburskiego - wymieniał dyrektor wydarzenia Stanisław Leszczyński. 

Czytaj też:

Tradycyjnie, gościem będzie również Fabio Biondi wraz z zespołem Europa Galante, którzy zaprezentują operę "Hrabina" Stanisława Moniuszki. Będzie można też usłyszeć dzieła Beethovena, Chopina i Schuberta w wykonaniu Ensemble Dialoghi, prowadzonego przez klarnecistę Lorenzo Coppolę. Natomiast w sobotę (15.08) festiwal zainauguruje jeden z najważniejszych ambasadorów polskiej kultury muzycznej, znakomity argentyński pianista Nelson Goerner.

- Jestem głęboko przekonany, że to, co w Warszawie organizuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, jest kwestią fundamentalną nie tyko dla przetrwania muzyki, ale też dla jej potencjału do przyszłego rozwoju - mówił pianista podczas piątkowej konferencji. - Instytut Fryderyka Chopina i ten festiwal stanowią niezbywalną część mojego życia - dodał.

Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia. Wybranych koncertów będzie można posłuchać także za pośrednictwem transmisji na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia.

***

Czytaj także

Tomasz Konieczny: potrzebujemy siebie nawzajem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 18:00
- Przy zachowaniu odpowiednich procedur nie ma się czego bać. Kultura potrzebuje Państwa, a Państwo potrzebują kultury - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Tomasz Konieczny, światowej sławy bas-baryton występujący w najbliższych dniach na Weinviertel Festival.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Tadeusz Tomaszewski: choroba Chopina odzwierciedla się w piśmie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 17:00
- Chopin bardzo dużo pisał, w związku z tym jego pismo się wyrabiało bardzo szybko. W wieku dwudziestu lat było już ukształtowane i od tego momentu można mówić o pewnych cechach identyfikacyjnych. Potem to pismo się rozwijało i ulegało przekształceniu, aż do momentu, kiedy występowały elementy degradacji pisma z powodu jego choroby - mówił w Dwójce ekspert z Katedry Kryminalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. 
rozwiń zwiń