"Sprawa Stanisława Pyjasa". Dorota Nieznalska: bardzo się cieszę, że wystawa będzie właśnie w tym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 18:23
- Kraków ma swoją legendę i tą legendą jest właśnie sprawa Stanisława Pyjasa. Bunkier Sztuki, gdzie pokazana zostanie wystawa, jest bardzo blisko miejsca, w którym znaleziono jego ciało. Ten kontekst tym bardziej potęguje wymowę całości - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" artystka wizualna.
Audio
  • Dorota Nieznalska o wystawie "Sprawa Stanisława Pyjasa" w krakowskim Bunkrze Sztuki (Wybieram Dwójkę)
Stanisław Pyjas
Stanisław PyjasFoto: Bunkier Sztuki/materiały prom.

Wojciech-Szot-Panna-doktór-Sadowska-1200.jpg
"Panna doktór Sadowska": ukarana za niezwykłość

W czwartek (20.08) w krakowskim Bunkrze Sztuki otwarta zostanie wystawa "Sprawa Stanisława Pyjasa". Wcześniej ekspozycję można było oglądać w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

- Tym razem została ona znacznie rozbudowana o dodatkowe artefakty, archiwalne dokumenty, których nie było na wystawie w ECS. W Krakowie odtworzyliśmy również pomieszczenie, które symbolicznie odnosi się do pokoju przesłuchań, gdzie będziemy odtwarzali ścieżkę audio, na której jest głos Stanisława Pyjasa w postaci jego wyznań oraz notatki urzędowej sporządzonej po jego pierwszym przesłuchaniu przez SB - tłumaczyła Dorota Nieznalska.

Wystawa "Sprawa Stanisława Pyjasa" reprezentuje nowy nurt sztuki, w którym punktem wyjścia są materiały archiwalne. Tego typu twórczość charakteryzuje pełny respekt dla dokumentu i jego prawdy. Zabieg artystyczny polega na szczególnym zakomponowaniu wybranych obrazów i tekstów. Powstaje przekaz nagłaśniający najważniejsze aspekty humanistyczne i symboliczne. Wystawa staje się zaskakująco skonfigurowanym dokumentem, ujawniającym emocje, uczucia i przekonania artysty wobec tematu dla niego ważnego - czytamy w materiałach prasowych.

Ekspozycję Doroty Nieznalskiej w krakowskim Bunkrze Sztuki w Krakowie będzie można oglądać do 18 października.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Dorota Nieznalska (artystka wizualna)

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Muzeum Warszawy. Historia Bitwy Warszawskiej opowiedziana za pomocą przedmiotów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 17:16
- Ta wycieczka przez historię, dzięki tej prezentacji i wyborowi odpowiednich artefaktów, spowodowała, że można prześledzić tę bitwę pod innym kątem. Nie tylko militarnym, ale również tym społecznym. Dlatego odnajdujemy tam ochotników i sprawy związane z obroną - mówił dr Jacek Macyszyn, kierownik Muzeum Ordynariatu Polowego, będącego oddziałem Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń