Fabio Biondi: mam nadzieję, że wyświadczyliśmy Moniuszce przysługę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 19:54
- Gramy dzieła Moniuszki z miłością i entuzjazmem. Jego muzyka na to zasługuje. Doszliśmy z moimi muzykami do wniosku, że są wprawdzie arcydzieła, które nic nie tracą, nawet jeżeli podejdzie się do nich rutynowo. Jednak 90 procent muzyki wymaga pełnej koncentracji i pełnego zaangażowania, by wydobyć z niej to, co najlepsze - mówił w Programie 2 Polskiego Radia włoski dyrygent.
Fabio Biondi
Fabio BiondiFoto: Wojciech Olkuśnik/PAP

Posłuchaj
07:54 Wybieram Dwójkę 19.08.2020 biondi.mp3 Dyrygent Fabio Biondi o operze "Hrabina" Stanisława Moniuszki i swojej miłości do polskiego kompozytora (Wybieram Dwójkę)

18:56 Dwójka Letnia promenada 19.08.2020 biondi.mp3 Rozmowa z Fabiem Biondim na 16. Festiwalu "Chopin i jego Europa" - pełna wersja (Letnia promenada/Dwójka)

 

natalia rubiś 1200.jpg
Natalia Rubiś: powinniśmy wracać do Moniuszki i być z niego dumni

Opera "Hrabina" Stanisława Moniuszki zabrzmiała w środę (19.08) w wersji koncertowej podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa" w wykonaniu włoskiego zespołu instrumentów dawnych Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego. Było to pierwsze wykonanie dzieła Moniuszki na instrumentach historycznych. To także kolejne spotkanie włoskiego dyrygenta z muzyką polskiego kompozytora.

- W Moniuszce jestem zakochany już od dawna. Jego muzyka prezentuje niezmiennie wysoki poziom, dzięki czemu za każdym razem kryje w sobie niespodzianki. Jestem nią absolutnie pochłonięty. Czy czuję się specjalistą od wykonań Moniuszki? To za dużo powiedziane, ale na pewno starannie badam partytury. Moniuszko zasługuje na uwagę właśnie ze względu na znakomitą jakość swojej muzyki - podkreślał założyciel zespołu Europa Galante.

Czytaj także:

Pracując nad muzyką Moniuszki, Fabio Biondi poznał także lepiej Polskę, jej historię, geografię i literaturę. - Żywię do Moniuszki i jego muzyki autentyczną miłość, lecz brakuje mi czegoś, czego nie jestem w stanie w żaden sposób nadrobić - nie jestem Polakiem i brakuje mi polskiej wrażliwości. Moniuszko napisał znakomite kantaty, których zrozumienie wymaga znajomości dawnej historii Polski. Staram się więc na tyle, na ile to możliwe, wczuć w polską duszę, odtworzyć w sobie polską tożsamość - tłumaczył dyrygent.

W rozmowie z Dwójką mówił on także m.in. swoim życiu w czasie epidemii i sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie kultura we Włoszech (pełna wersja rozmowy wyemitowana została w przerwie środowego koncertu - audio w załączniku).

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Fabio Biondi (dyrygent, skrzypek, założyciel zespołu Europa Galante)

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 17.10 i 21.15

Materiały wyemitowano w audycjach "Wybieram Dwójkę" i "Letnia Promenada" (cała rozmowa).

Czytaj także

Fabio Biondi: w weneckich ospedali śpiewały najlepsze solistki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 08:00
- Niestety, ich kunszt nie był dostępny powszechnie, dla każdego, nie wysyłano ich ani do teatrów, ani do sal koncertowych - o muzyce wykonywanej w XVIII wieku w ośrodkach dla sierot i ludzi biednych mówił w Dwójce szef zespołu Europa Galante.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: Vivaldi musiał być narcyzem

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 20:37
- Spodziewam się na podstawie jego twórczości, że Vivaldi musiał być człowiekiem trudnym i dumnym. Choć był księdzem, w jego muzyce nie czuć spokoju, jaki daje wiara w wieczność. Przeciwnie – przenika ją nerwowość i dążenie do doskonałości tu i teraz - mówił założyciel zespołu Europa Galante.
rozwiń zwiń