"Miasto biesów". Kim są wyznawcy świętego cara-odkupiciela?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 18:11
- Carobożnikami od jakiegoś czasu nazywa się niekanoniczny nurt poza ramami prawosławia. Twierdzą oni, że car Mikołaj II jest figurą ofiary odkupiciela, idą bardzo mocno w kierunku Jezusa Chrystusa - opowiadał w Dwójce Albert Jawłowski, autor książki "Miasto biesów. Czekając na powrót cara". 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
11:46 [ PR2]PR2 (mp3) 8 wrzesień 2020 16_30_52.mp3 Rozmowa o książce "Miasto biesów. Czekając na powrót cara" (Wybieram Dwójkę)

 

Albert Jawłowski oprowadza czytelnika po Jekaterynburgu i uralskiej głubince, snuje wielowątkową opowieść o kraju, który nie umie rozstać się z przeszłością. Bierze także udział w pielgrzymce carobożników pozostających na obrzeżach Cerkwi Prawosławnej. - Byli oni potępiani przez poprzedniego patriarchę Aleksego II, przez aktualnego Kiryła I, który troszeczkę udaje, że problemu nie widzi, żeby mu się konflikt wewnątrz Cerkwi nie wylał poza pewne ramy - tłumaczył gość programu.  

W setną rocznicę zabójstwa Mikołaja II spod jekaterynburskiej Cerkwi na Krwi wyruszyła stutysięczna procesja. Jej uczestnicy są przekonani, że święta Rosja upadła przed stu laty wraz ze śmiercią ostatniego imperatora i jego rodziny, a carobójstwo było największą katastrofą w dziejach rosyjskiego ludu, oderwaniem się od Boga i Cerkwi. - Staram się nie przesądzać czy mówimy o magmatycznej idei, czy rzeczywiście jakiejś sekcie - zaznaczył Albert Jawłoski. - Ale jest kilkadziesiąt takich grup. 

Czytaj także:

Mikołaj II Romanow – car, który nie sprostał swoim czasom

Terror bolszewików. Krwawa rozprawa z carską rodziną Romanowów

W centrum Jekaterynburga znajduje się Cerkiew na Krwi, która została zbudowana na fundamentach domu, gdzie rozstrzelano Mikołaja II. Po drugiej stronie stawu jest Centrum im. Borysa Jelcyna, gdzie z kolei znaleźć można symbole prozachodnich nurtów rosyjskich. -  To centrum Uralu, a Ural jest niekiedy nazywany kręgosłupem Rosji, miejscem pośrednim między Rosją europejską a Syberią i Dalekim Wschodem Rosyjskim - tłumaczów autor książki. - Stamtąd się pewne rzeczy bardzo dobrze widzi - dodał.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził:  Bartosz Panek

Gość: Albert Jawłowski (autor książki "Miasto biesów. Czekając na powrót cara")

Data emisji: 8.09.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Relacje amerykańsko-rosyjskie. Wróblewski: Trump jest skuteczniejszy niż Obama

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 19:45
- Barack Obama dużo mówił, ale nic z tego nie wyszło, a Putin zobaczył jego słabość. Donald Trump niby był takim złym człowiekiem, ale był skuteczniejszy z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń