Sztuka Hansa Poelziga wraca do Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 16:30
- Chcemy w przyszłym roku pokazać wystawę mebli Hansa Poelziga i jednocześnie przypomnieć jego twórczość. W tej chwili nad tym pracujemy, mamy też kontakt z rodziną, która napisze wspomnienia i pokaże ikonograficznie, jak były one prezentowane m.in. we wrocławskim mieszkaniu przed II wojną światową - mówił w Dwójce dr Jerzy Ilkosz o powrocie mebli, zaprojektowanych przez wybitnego niemieckiego architekta, do miejsca swojego powstania – Wrocławia.
Meble projektu Hansa Poelziga w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Meble projektu Hansa Poelziga w Muzeum Architektury we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Posłuchaj
09:09 _PR2_AAC 2020_09_25-16-32-47.mp3 Dr Jerzy Ilkosz o powrocie mebli Hanza Poelziga do miejsca swojego powstania – Wrocławia (Wybieram Dwójkę)

Meble, zaprojektowane przez znakomitego modernistycznego architekta Hanza Poelziga dla profesora Fritza Sterna, wróciły do Wrocławia. Obiekty wzbogaciły zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu.

- To jest wartość przede wszystkim dla samego Wrocławia, ponieważ to jest pewien fenomen. Do tej pory nie było sytuacji powrotu mebli. To jest symboliczne, gdyż meble nie wyjechały dlatego, że ktoś chciał wyemigrować, tylko był zmuszony do tego, by uciec. A Sternowie to jedna z nielicznych rodzin, której udało się uciec przed reżimem nazistowskim - podkreślił dr Jerzy Ilkosz. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: dr Jerzy Ilkosz (dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu)

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Wizyta w Domach Tkaczy w Supraślu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 15:28
- Te domy były budowane w szybkim tempie, żeby mogli zamieszkać w nich pracownicy fabryki Zacherta. Musiały być funkcjonalne, proste w budowie, trwałe. Każdy z tych domów wyglądał identycznie. Podobno na poddaszu umieszczano starych kawalerów - po tkackiej osadzie w Supraślu oprowadzała nas przewodniczka Anna Kraśnicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Socrealizm magiczny - żart czy hipoteza?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 17:00
- Socrealizm jest nazywany przede wszystkim"kłopotliwym dziedzictwem" i co jakiś czas pytamy o dystans do tej epoki i czy jesteśmy w stanie bez emocji i obciążeń ją oceniać, nie niszcząc i nie wyzbywając się tej części naszej przeszłości - mówił Łukasz Galusek, który opowiadał o najnowszym numerze kwartalnika "Herito", poświęconego socrealizmowi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Mnie tu nie ma". Architektura służebna

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 21:22
Mnie tu nie ma - to tytuł monograficznej wystawy wrocławskich architektów Doroty Jarodzkiej-Śródki i Kazimierza Śródki, założycieli jednej z pierwszych po 1945 roku w Polsce pracowni architektonicznych.
rozwiń zwiń