Portal Muzyki Polskiej. "Skupiamy się na kompozytorach XIX wieku"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 17:00
- Dla nas, czyli Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina istotne jest, by przyglądać się bliżej kontekstowi muzyki polskiej i tym kompozytorom, którzy żyli tuż przed Fryderykiem Chopinem, czyli naszym patronem, i tym, którzy z niego czerpali po okresie jego działalności - mówiła w Dwójce Ewa Bogula, współtwórczyni Portalu Muzyki Polskiej - internetowej bazy wiedzy o muzyce czasów zaborów.
Portal Muzyki Polskiej
Portal Muzyki PolskiejFoto: Mat. promocyjne/NIFC

Teatr Wielki - Opera Narodowa 1200 NAC.jpg
55. rocznica odbudowy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
Posłuchaj
08:12 _PR2_AAC 2020_11_25-16-31-54.mp3 Ewa Bogula o Portalu Muzyki Polskiej (Wybieram Dwójkę)

Portal Muzyki Polskiej, to przedsięwzięcie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, prezentujący biografie i twórczość kompozytorów tworzących pod zaborami. Jak podkreśliła współtwórczyni, w bazie znalazły się nie tylko sylwetki znanych osób, jak Ignacy Jan Paderewski czy Stanisław Moniuszko.

- W ramach portalu mamy również szansę przyglądać się postaciom mniej znanym lub w ogóle nieznanym. Często są to nazwiska bardzo mgliście zarysowane, nieznane nawet dla muzykologów. Sięgamy po takie postacie, jak Julian Fontana, Franciszek Mirecki czy Maria Szymanowska – bo kobiety również w XIX wieku były obecne w muzyce - opowiadała Ewa Bogula.

Czytaj też:

Ta multimedialna platforma powstała w ramach programu Dziedzictwo Muzyki Polskiej, którego założeniem jest nadrobienie wielopokoleniowych zaległości skutkujących nieobecnością muzyki polskiej w świadomości wykonawców i publiczności na świecie. - Mamy nadzieję, że baza będzie się rozwijała i będą pojawiały się kolejne sylwetki XIX-wiecznych kompozytorów, a w przyszłości może nie tylko XIX-wiecznych - zaznaczyła współtwórczyni Portalu Muzyki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Ewa Bogula (współtwórczyni Portalu Muzyki Polskiej)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Doomscrolling - plaga XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 15:37
Doomscrolling to kompulsywne przeglądanie internetu w poszukiwaniu niepokojących informacji. Dlaczego tak bardzo wciąga nas czytanie wyłącznie złych wiadomości i czym może skutkować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uwaga na hakerów. Ekspert: pandemia to czas wzrostu aktywności cyberprzestępców

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 09:16
- Pandemia to czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców wyłudzających dane osobowe. Liczba ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania wzrosła w III kw. o 42 proc. - wskazuje Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl. związanego z Krajowym Rejestrem Długów.
rozwiń zwiń