"Kobiety z obrazów" - historie malowane

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 19:00
- Mnie interesują kobiety w sztuce i przez lata odbudowuję i odgrzebuję ich biografie. Przekonałam się, że mnóstwo tych postaci było przemilczanych w historii. Za sukcesami artystów stały muzy, modelki, partnerki, kobiety wspierające i bardzo twórcze. Ta książka to trochę wyrównywanie rachunków krzywd - mówiła pisarka Małgorzata Czyńska.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Dwie Fridy pap_1200.jpg
"Dwie Fridy". Podwójny autoportret

Gala Dali, Lisa del Giocondo, Dora Maar, Maria Balowa, Nina Witkiewiczowa, Frida Kahlo… - znamy ich twarze, ale nie wiemy, jakie były naprawdę. Książka "Kobiety z obrazów" to próba opisania tego, kim były, co przeżywały, jak to się stało, że spotkały na swojej drodze wielkich artystów i jak to wpłynęło na ich życie.

 

Posłuchaj
11:00 _PR2_AAC (Wybieram_Dwojke)_2020_12_02-16-31-31.mp3 Z Małgorzatą Czyńską rozmawiamy o książce "Kobiety z obrazów" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)

- Przez lata kobiety były w cieniu twórców, wielkich projektantów, artystów tymczasem okazuje się, że ich rola była często niedoceniona, a ogromna. Życie i malarstwo często się łączą i niech za taki przykład posłużą słowa Tamary Łempickiej: "To, co w życiu, działo się również na obrazie", więc to, co w życiu, to na obrazie i czasami na odwrót. Interesuje mnie nie tylko to, co na płótnie, ale również to, co działo się w trakcie pozowania, przed i po pozowaniu do obrazu, także po prostu cała historia - opowiadała Małgorzata Czyńska.

Czytaj też:

Często są to historie miłosne pomiędzy artystami a ich muzami, modelkami, żonami, kochankami. Jak mówi autorka książki, jest w niej także nieco sensacji, ale tak naprawdę jako czytelnicy jesteśmy świadkami zmieniających się trendów, zmieniającej się obyczajowości, emancypacji kobiet.

Werdowny zaklad 1200.jpg
Agnieszka Pajączkowska: zdjęcia mają status osobistej pamiątki

- To jest niesamowicie ciekawe. Ponieważ wiele z moich bohaterek walczyło o niezależność o możliwość pracy i o prawo do pracy twórczej, bo wiele z nich to również artystki, malarki, projektantki - mówiła pisarka. - Niektóre bardzo znane, jak Frida Kahlo czy Tamara Łempicka, ale również te mniej znane, jak słynna modelka Maneta, która pozowała mu do "Śniadania na trawie", czy do "Olimpii" - ona też malowała.

Czytaj też:

Jak wyjaśniała Małgorzata Czyńska, obok obrazu, dzieła także ważne jest, jakie emocje towarzyszyły artyście, co się działo w pracowni i poza nią. - Mnie przede wszystkim interesuje człowiek. Także ten człowiek, który maluje, człowiek, który pozuje i historia, która się dzieje między nimi, jest bardzo interesująca i bywa też, że wiele wnosi do odczytania dzieła. Bo oczywiście możemy z zachwytem patrzeć i analizować obrazy Jacka Malczewskiego, ale przecież interesujące jest to, że na większości tych obrazów jest jedna i ta sama twarz kobiety - jest to Maria Balowa, w związku z tym ciekawie jest dowiedzieć się, kim ta Maria dla artysty była i jakie emocje się działy między nimi. Cieszę, się, że ten trend "her story" jest coraz bardziej popularny, że w ciągu ostatnich lat tyle wybitnych polskich artystek, projektantek doczekało się swoich biografii lub monografii - podkreślała w audycji.  

 ***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Małgorzata Czyńska (pisarka, autorka książki "Kobiety z obrazów", dziennikarka, historyk sztuki)

Data emisji: 02.12.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

W dżungli wyobraźni: "Sen" Henriego Rousseau

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 17:40
W audycji "Jest taki obraz" opowiemy o ostatnim, pełnym egzotyki i erotyzmu dziele francuskiego malarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarstwo współcześnie. Jak artyści radzą sobie w czasie koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 09:00
- W czasie kwarantanny utknęłam na jednym z warszawskich podwórek - żartowała na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Jankowska, która w ostatnim czasie pracowała m.in. nad cyklem dot. stołecznych podwórek.
rozwiń zwiń