"Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta". Dr Patryk Oczko o swojej książce

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:00
-  Tychy są miastem, które ukształtowało się przez kilkadziesiąt ostatnich lat. W mieście jest wiele obiektów i jest się czym pochwalić. Na każdym kroku jest coś wartego uwagi - mówił dr Patryk Oczko, historyk sztuki i archeolog z Muzeum Miejskiego w Tychach.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
11:13 PR2_AAC 2020_12_09-16-30-19_tychy_oczko.mp3 Dr Patryk Oczko o swojej książce "Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta"

 

Niedawno ukazało się drugie wydanie książki dr. Patryka Oczko "Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta". Jest to obszerne opracowanie monograficzne poświęcone sztuce w przestrzeni miejskiej Tychów. Ten przejrzysty przewodnik ukazuje tyską przestrzeń bogatą w niezwykłe realizacje artystyczne - dzieła z zakresu rzeźby, malarstwa monumentalnego oraz małej architektury. Jest też próbą wytłumaczenia sztuki mocno wpisanej w pejzaż miasta. 

Muzeum Narodowe w Warszawie 1200.jpg
Dr Łukasz Gaweł: nie ma muzeum bez zwiedzających

Autor o książce

- Książka powstała już pięć lat temu i korespondowała wówczas z wystawą, która dotyczyła rzeźb plenerowych, mozaik, malarstwa monumentalnego, pomników, czy małej architektury. Ponieważ książka spotkała się z dużym powodzeniem, pomyślałem, że warto by ten temat rozszerzyć - mówił dr Patryk Oczko. - Tychy są miastem, które ukształtowało się przez kilkadziesiąt ostatnich lat. Równolegle z tym powstawały różnego rodzaju dzieła plenerowe, które obrazują proces rozwoju sztuk plastycznych w Polsce powojennej. Na przestrzeni tych lat stworzono naprawdę sporo interesujących obiektów - opowiadał.

Czytaj też:


Spójna tematyka

- Budownictwo, które było realizowane, tematy podejmowane w rzeźbie - wszystko jest ze sobą spójne - mówił gość audycji. - Na każdym kroku jest coś wartego uwagi. Czasami trzeba się trochę porozglądać, żeby te wartościowe rzeczy dostrzec - Dodał. Swój duży udział w kształtowaniu przestrzeni miejskiej mieli nie tylko reprezentanci środowiska tyskiego czy śląskiego, ale także np. krakowscy artyści (którzy pozostawili rzeźby abstrakcyjne). Dzisiaj społeczność miasta docenia te dzieła, chociaż często niosą ze sobą tematykę ideologiczną minionej epoki, ale traktowane są jako swoisty znak tamtych czasów.


Pochód dziewcząt 22 lipca 1952 warszawski MDM 510
Socrealizm w Polsce – artystyczny implant z ZSRR

Kompletny obraz

Autor opisuje nie tylko te dzieła, które przetrwały i do dziś cieszą oczy, ale także te, które nie dotrwały do naszych czasów po to, aby obraz był kompletny. - Warto powiedzieć o tych planach, jakie były. Pokazać alternatywną historię, jak mogłaby wyglądać rzeczywistość, gdyby pewne koncepcje zostały zrealizowane - podkreślił dr Patryk Oczko. 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Patryk Oczko (autor książki "Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta")

Data emisji: 9.12.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Muzyczne szkice Michała Urbaniaka na festiwalu Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 15:20
Koncert znakomitego skrzypka, który w Tychach zaprezentował swoje suity "Sketches of Poland" i "Sketches of Manhattan".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:55
- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
rozwiń zwiń