Piotr Kulesza: Kazimierz Prószyński był człowiekiem o potrzebie rozwiązywania problemów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 16:41
- Prywatne życie Kazimierza Prószyńskiego pozostawia luki, które mogłem wypełnić swoją szaloną historią - opowiadał w Dwójce Piotr Komorowski, twórca komiksu "Prószyński. Odwieczne Pieśni".
Kazimierz Prószyński
Kazimierz PrószyńskiFoto: NCKF

Posłuchaj
06:52 Wybieram Dwójkę 8.01.2021 prószyński.mp3 Twórcy pierwszego komiksu o Kazimierzu Prószyńskim (Wybieram Dwójkę)

 

Komiks.jpg
Szymon Holcman o komiksach naukowych: ten język jest bardzo uniwersalny

"Prószyński. Odwieczne Pieśni" to komiks opowiadający o życiu wybitnego polskiego konstruktora, Kazimierza Prószyńskiego. Stanowi pierwszą część pierwszej trylogii opublikowaną w grudniu 2020 roku nakładem Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Z jego twórcami rozmawialiśmy w audycji "Wybieram Dwójkę".

- To jest arcyciekawa historia i na kilku czy na kilkunastu stronach nie sposób jej przedstawić - mówił Piotr Komorowski.

Kazimierz Prószyński – polski przedsiębiorca, operator filmowy, reżyser, ale przede wszystkim konstruktor to postać nadal w Polsce niedoceniana. Działania Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi przyczyniają się do zmiany tego stanu rzeczy.

Rekonstrukcja wynalazków

W 2018 roku na ekspozycję stałą trafiła rekonstrukcja biopleografu, aparatu służącego jednocześnie do wykonywania zdjęć oraz projekcji nakręconych filmów, uważanego za najważniejszy wynalazek Prószyńskiego, wyprzedzający maszynę braci Lumière.

- Jest to praca na miarę europejską, ponieważ tego typu rekonstrukcji, jeżeli chodzi o odkrywanie tajemnic obiektów kinematografii XIX wieku jest bardzo mało - mówił Piotr Kulesza, kierownik działu wystaw i zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Rekonstrukcja wynalazku umożliwiła odtworzenie pierwszego polskiego filmu fabularnego "Powrót birbanta". - Udało się zarejestrować na błonie światłoczułej klatki filmu, który bardziej przypomina dzisiejsze gify, niż taki prawdziwy, pełnoformatowy film - opowiadał Piotr Kulesza.

Prószyński prywatnie

Większość pamiątek po konstruktorze uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, a te dokumenty, które się zachowały, niewystarczająco uzupełniają biografię Prószyńskiego. Luki w życiorysie zostały uzupełnione autorskimi pomysłami Piotra Komorowskiego.

Historia "Odwiecznych Pieśni" toczy się w latach 1908-1909 i skupia się na trzech ważnych wydarzeniach w życiu konstruktora – powrocie na Politechnikę, stracie przyjaciela Mieczysława Karłowicza, a także ojca Konrada Prószyńskiego, zasłużonego edukatora pozytywistycznego.

Na dobry początek tygodnia prezentujemy Państwu okładkę naszego komiksu! "Prószyński - Odwieczne Pieśni" już w drukarni...

Opublikowany przez Prószyński komiks Poniedziałek, 30 listopada 2020

Fanpage komiksu: Prószyński komiks

Dalsze plany

Choć ukazała się dopiero pierwsza część komiksu, to twórca zdradził nam plany na kolejne tomy, w których Prószyński spotyka się między innymi z Ignacym Janem Paderewskim czy Stanisławem Witkiewiczem.


Tajmnica miecza ZK Wawel 1200.jpg
"Tajemnica miecza". Powstał pierwszy komiks wydany przez Zamek Królewski na Wawelu

- Chce, żeby w każdej części pojawiała się taka osobistość. W pierwszej części to jest oczywiście Mieczysław Karłowicz, przyjaciel i kompozytor, w kolejnej części pojawi się również Stanisław Witkiewicz, ojciec Witkacego - mówił Piotr Komorowski.

Tłem wydarzeń jest Tomsk, do którego zesłany był dziadek konstruktora, a do którego Prószyński powraca w poszukiwaniu utraconego dziedzictwa.

- Wydaje mi się, że postać Prószyńskiego to również doskonały materiał na film - podsumował Rafał Syska, autor wstępu do komiksu Komorowskiego.

***

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Goście: Piotr Komorowski, Rafał Syska, Piotr Kulesza (Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi)

Data emisji: 8.01.2021

Godzina emisji: 17.00

Materiał wyemitowano w audycji: Wybieram Dwójkę

Czytaj także

Od boomera do dziadersa. Słowo-klucz do zrozumienia sporu pokoleniowego?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 17:04
"Dziaders" to pojęcie, które w ostatnich tygodniach bije rekordy popularności, ale też wiele osób zastanawia się co ono właściwie oznacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Płaza: Sebald ogląda świat od podszewki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:00
- Sebald miał zdolność dostrzegania w świecie znaków schyłku, rozsypywania się. Taka jest właściwość jego wyobraźni - mówił pisarz i tłumacz jego prozy, Maciej Płaza.
rozwiń zwiń