Różne oblicza Adolfa Dymszy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 17:00
- Starałam się przede wszystkim pokazać Adolfa Dymszę jako człowieka - mówiła w Dwójce Elżbieta Draczyńska, autorka książki "Śmiech przez łzy. Opowieść o Adolfie Dymszy, Dodku".
Adolf Dymsza Dodek (1933) Kadr z filmu Dwanaście Krzeseł
Adolf Dymsza "Dodek" (1933) Kadr z filmu "Dwanaście Krzeseł"Foto: PAP/Alamy Stock Photo

Posłuchaj
06:00 PR2_AAC 2021_01_11-16-12-30_w2_dymsza.mp3 Nowa biografia Adolfa Dymszy (Wybieram Dwójkę)

 

Adolf Dymsza – najsłynniejszy polski aktor filmowy i kabaretowy międzywojnia, komik zwany polskim Chaplinem jest głównym bohaterem książki "Śmiech przez łzy. Opowieść o Adolfie Dymszy, Dodku". Biografia artysty przedstawia nowe oblicze Adolfa Dymszy skupione na jego rodzinie, zainteresowaniach i rozmaitych talentach.

Impulsem do napisania nowej odsłony życiorysu Dodka było niespełnione marzenie mamy autorki, ciotecznej siostry Adolfa Dymszy. - Mama zdołała zgromadzić informacje o amatorskich zespołach teatralnych, które Adolf Dymsza założył w Józefowie. Dotarła też do dokumentacji Adolfa Dymszy w Górze Kalwarii, gdzie spędził ostatnie 5 miesięcy swojego życia - mówiła Elżbieta Draczyńska.

"Śmiech przez łzy. Opowieść o Adolfie Dymszy, Dodku" Książka została napisana przez osoby spokrewnione z artystą, nie...

Opublikowany przez Wydawnictwo LTW Czwartek, 3 grudnia 2020

Adolf Dymsza zmarł w Domu Opieki Społecznej w Górze Kalwarii. Przez lata z tym wydarzeniem łączyło się wiele kontrowersji, z którymi konfrontuje się autorka publikacji.

- Kontrowersje pojawiły się na temat tego, czy Adolf Dymsza trafiając do Góry Kalwarii był poczytalny, czy chorował na Alzheimera oraz czy rodzina otoczyła go dostateczną opieką u schyłku jego życia - relacjonowała Elżbieta Draczyńska.

Człowiek wielu talentów

Autorka zdradza, że w dążeniu do ukazania Adolfa Dymszy prywatnie, największą przyjemność sprawiło jej odkrywanie rozmaitych talentów artysty.

- Zdziwiła mnie ilość talentów, jakie posiadał. Był uzdolnionym fotografem, rysownikiem, poetą i pisarzem - mówiła Elżbieta Draczyńska - Zaskoczeniem było poznawanie różnych obliczy Adolfa Dymszy.

Wśród rozmaitych zainteresowań aktora należy wspomnieć zamiłowanie do piłki nożnej oraz wędkarstwa.

Związki artystyczne

Po przeprowadzce do Łodzi związał się z Teatrem Syrena i Teatrem Powszechnym, w którym dał się poznać jako aktor dramatyczny.

Najbardziej znany jest z roli w pierwszej powojennej komedii "Skarb" (1948) – Adolf Dymsza zagrał postać Alfreda Ziółko, genialnego imitatora odtwarzającego głosy zwierząt mieszkających na wsi – mówiła autorka.

***

Rozmawiała: Agata Gwizdała 

Gość: Elżbieta Draczyńska (autorka książki "Śmiech przez łzy. Opowieść o Adolfie Dymszy, Dodku")

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 16.30

Materiał wyemitowano w audycji: Wybieram Dwójkę

Zobacz więcej na temat: Dwójka KSIĄŻKA aktor
Czytaj także

Adolf Dymsza, najlepszy cwaniak polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 01:03
- Adolf Dymsza był postacią wyjątkową. Gdy stanął przed kamerą okazało się, że jego siła komiczna i sprawność fizyczna są niezwykłe - opowiada dziennikarka Jedynki Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adolf Dymsza. Mistrz dowcipu podszytego zadumą

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 03:45
Pewnych ludzi opisać niepodobna, tak jak niepodobna opisać dowcip - napisał o Adolfie Dymszy satyryk i aktor Edward Dziewoński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

44 lata temu zmarł Adolf Dymsza - mistrz humoru i piosenki

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 14:17
Dawno temu, w kolejarskiej rodzinie urodził się Adolf Bagiński. Jak robotniczy syn stał się jednym z najpopularniejszych aktorów przedwojennej Polski już jako Adolf Dymsza? 
rozwiń zwiń