Wojciech Kukuła: to mój subiektywny zapis podróży życia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:56
- Przecież ja w tym miejscu byłem! Metaforycznie, bo przecież to była moja pierwsza podróż do tego miejsca, ale miałem wrażenie jakbym tutaj naprawdę spędził co najmniej kilka godzin - o swojej nostalgicznej podróży do miejsc znanych z kadrów filmowych opowiadał Wojciech Kukuła, autor książki "New York by me".
Manhattan Bridge z perspektywy Brooklynu
Manhattan Bridge z perspektywy BrooklynuFoto: Jason Sponseller/ Shutterstock

Posłuchaj
07:05 Wybieram Dwójkę New York by me 2021_01_11-17-19-41.mp3 Rozmowa Wojciechem Kukułą o książce New York by me (Wybieram Dwójkę)

 

Hollywood 280.jpg
Czy Fabryka Snów jest w stanie spełnić filmowe marzenia Polaków?

Nowy Jork to najchętniej i najczęściej portretowane miasto w Stanach Zjednoczonych. Jego ulice, kawiarnie, bary i restauracje stanowiły tło kultowych filmów i seriali takich jak Przyjaciele, Kiedy Harry poznał Sally czy ostatniego filmu Woody’ego Allena W deszczowy dzień w Nowym Jorku.

Zdaniem Wojciecha Kukuły wspomnienie wszystkich obrazów, których akcja dzieje się w Nowym Jorku przyjęłaby formę i objętość encyklopedii, dlatego też pisząc New York by me zdecydował się na swój subiektywny wybór.

YouTube: KinoŚwiatPL

Kino gangsterskie

Obserwując Carrie kupującą nowe buty w Seksie w wielkim mieście i podglądając Przyjaciół w kawiarni obok Central Parku, Nowy Jork kojarzy się jako tło filmów obyczajowych czy familijnych. Jednak jego zupełnie nowe oblicze odkrywa kino gangsterskie i sensacyjne.


dolary usa mafia pistolet krew 1200.jpg
"Zdrajca" . Mafijny boss na miarę bohaterów Szekspira

W New York by me właśnie obrazy ciemne, mroczne, a często nawet brutalne zajmują ważną pozycję. Wśród wymienianych przez autora pojawił się serial Rodzina Soprano, filmy 25 godzina, Donnie Brasco czy Ojciec chrzestny.

- Czułem się w pewnym momencie jak Tony Soprano - wspomina gość programu „Wybieram Dwójkę”. - Po powrocie z Nowego Jorku przypomniałem sobie Rodzinę Soprano, tą wspaniałą produkcję i wielką rolę nieżyjącego już Jamesa Gandolfini.

Kultowe miejsca

Podróż śladami miejsc znanych z ulubionych kadrów filmów i seriali jest ułatwiona przez samych nowojorczyków. Kawiarnie, restauracje i bary goszczące ekipy filmowe dokumentowały prace filmowców i na ścianach swoich lokali przypominają sceny, w których gościły.

Przykładem przytoczonym w książce jest restauracja Katz`s Delicatessen, na rogu East Houston i Ludlow w Nowym Jorku, która serwuje kanapki z pastrami. Osławiona została przez scenę z filmu Kiedy Harry poznał Sally, w której Meg Ryan udaje orgazm jedząc jeden ze specjałów zakładu.

- Rzeczywiście ten stolik jest oznaczony. Wisiała nad nim karteczka z napisem „Siedzisz w miejscu, gdzie kręcono film Kiedy Harry poznał Sally - mamy nadzieję, że dostaniesz to, co ona” - opowiadał Wojciech Kukuła.

Inne ważne dla autora książki miejsca to ławeczka w Central Parku znana z finału filmu 25 godzina, bar w Chinatown, który był tłem do scen z Ojca chrzestnego i kamienica, której wizerunek posłużył za mieszkanie Przyjaciół.

***

Rozmawiała: Agnieszka Krawiec

Gość: Wojciech Kukuła (pisarz)

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 17.00

Rozmowę przeprowadzono w ramach programu Wybieram Dwójkę.

Czytaj także

Premiery 2021 roku. Na które filmy warto czekać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 22:08
W dwugodzinnym wyjątkowo "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński spotkał się m.in. z Philippe'em Tłokińskim. Aktor, wspominając ostatnie miesiące, przyznał, że mimo pandemii był to dla niego pracowity czas. – Jestem ogromnym szczęściarzem. Oprócz tego, że kończyliśmy zdjęcia do filmu "Gierek", zacząłem pracować nad serialem "Tatuśkowie" z bardzo fajną obsadą – opowiada aktor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seriale w sieci - na co czekamy w 2021 roku?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 12:00
Chętnie byśmy wyszli do kina, jednak te wciąż pozostają zamknięte. Na szczęście lista serialowych propozycji największych platform streamingowych jest długa i zapowiada się bardzo dobrze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Xawery Żuławski: "Mowa ptaków" to prowokacja intelektualna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:30
- Każdy w tym obrazie może zobaczyć coś innego. To ciekawy dualizm jakie to dzieło wywołuje. Albo ktoś ma przestrzeń i czas na ten film, albo nie jest w stanie w niego wejść. Gdy zabraknie czasu lub uwagi odbiorca nie poradzi sobie z przyjęciem takiej dawki prowokacji - mówił w Dwójce reżyser i scenarzysta Xawery Żuławski.
rozwiń zwiń