Magdalena Karolak: "La Folia" to utwór szalony pod wieloma względami

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 17:00
- "La Folia" jest szalenie wymagająca od wykonawcy pod względem technicznym i muzycznym, wykonanie jej na potrzeby Domówki będzie spełnieniem mojego marzenia - mówiła Magdalena Karolak, ceniona oboistka młodego pokolenia, a także gospodyni najbliższej "Domówki z Dwójką".
Magdalena Karolak
Magdalena KarolakFoto: Konrad Mika

Posłuchaj
12:43 Wybieram Dwójkę - zaproszenie na domówkę 2021_01_26-16-29-18.mp3 Magdalena Karolak zaprasza na Domówkę z Dwójką (Wybieram Dwójkę)

Najbliższa "Domówka z Dwójką" została podzielona na dwie części - w pierwszej usłyszymy autorską aranżację utworu "La Folia" Marina Maraisa w duecie oboju historycznego Magdaleny Karolak i klawesynu Marcina Świątkiewicza. Druga część programu zostanie poświęcona prezentacji instrumentów z prywatnej kolekcji historycznych obojów artystki.

1200x660_Magdalena Karolak_1.jpg
Magdalena Karolak. Szaleństwo na obój

- Na oboju trzeba dokonać pewnych aranżacji, ale pozostawiliśmy oryginalną tonację d-moll utworu i wykonamy większość wariacji. Pojawi się kilka autorskich improwizacji Marcina, które będą przeplatać oryginalne części utworu - mówiła Magdalena Karolak.

Druga część koncertu wykorzystuje potencjał transmisji online. - Koncert online daje możliwość w ciągu 30 minut pokazania trzech instrumentów, co w tradycyjnym koncercie byłoby bardzo trudne.

Artystka zaprezentuje między innymi obój francuski i instrument oryginalny z 1780 roku. Stanowi to pewien wyjątek, ponieważ zazwyczaj obiekty z tego okresu nie nadają się do prezentacji ich walorów dźwiękowych na scenie, a przeznaczone są w zasadzie do badań.


bracia oleś 1200.JPG
Bracia Oleś i dekonstrukcja jazzowej materii [WIDEO]

Wykonawstwo historyczne w przypadku Magdaleny Karolak przyszło do niej z czasem - To był proces. Zaczęło się w szkole średniej, gdzie zauważyłam, że najczęściej gram utwory barokowe, klasyczne, też romantyczne. Zainteresowała mnie swoboda, której wymaga interpretacja muzyki tego okresu.

Po zainteresowaniu muzyką dawną przyszła kolej na zmianę instrumentu, która nie była dla artystki na początku prosta - To jest przeskok z początku bolesny i frustrujący. Jest to rzeczywiście zupełnie inny instrument, zupełnie inna technika palcowa, zadęcia czy robienia stroików. Jest to taka praca od podstaw, gdy zaczynamy grać na oboju barokowym.

Magdalena Karolak w audycji zdradziła również, któremu z instrumentów - historycznemu czy współczesnemu - jest wierniejsza, a także o tym, jakie są wady i zalety koncertów streamingowych. 

Zobacz zapowiedź:

Do wysłuchania i obejrzenia Magdaleny Karolak w Domówce z Dwójką zapraszamy 30 stycznia (sobota) o godz. 19.00 – na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Magdalena Karolak (oboistka)

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Od tradycji do orientu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 12:24
W "Dawnej promenadzie" wysłuchaliśmy koncertów m.in. z Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Mrowca: trzeba ciężko pracować, żeby dojść do poziomu artystycznego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 11:00
- Ogromnym zapleczem był dla mnie czas u prof. Elżbiety Stefańskiej. Jej dom zawsze stał otworem dla studentów. To był dom, do którego przychodziło się ćwiczyć o bardzo różnych porach, on po prostu służył muzyce. I to jest baza, z której cały czas czerpię - mówiła w Dwójce znakomita klawesynistka i pedagog Ewa Mrowca.
rozwiń zwiń