Jarosław Jakubowski: historia XX-wieczna jest dla mnie ważna

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 18:30
- Dla mnie pisanie dramatu jest rozwinięciem poezji. Przychodzi mi to w sposób naturalny - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" poeta, prozaik i dramatopisarz, Jarosław Jakubowski. 
Jarosław Jakubowski
Jarosław JakubowskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Posłuchaj
12:25 Dwójka 2021_02_10 Wybieram Dwójke Jakubowski.mp3 Jarosław Jakubowski o swojej nowej książce (Wybieram Dwójkę)

 

- Łączenie różnych rodzajów literatury to naturalna droga. Dramat wyrósł z poezji, a proza pojawiła się jako pewne pobocze mojej działalności, dopowiedzenie tego, co piszę w poezji i dramacie. W tej chwili moim głównym polem zainteresowania literackiego jest dramat. Aczkolwiek poezja też jest dla mnie ważna - mówił Jarosław Jakubowski. 


słuchowisko Guatemala Hobby Shop 1200.jpg
"Guatemala Hobby Shop". Słuchowisko o Andrzeju Bobkowskim

Najnowszą książką dramatopisarza jest "Witaj Barabaszu. Nowe Dramaty". - To są teksty napisane między 2017 a 2020 rokiem. Są to teksty przedpandemiczne, aczkolwiek ostatni z nich został napisany w cyklu "Dramaty pandemiczne". Książka ta jest w moim odczuciu książką graniczną. Zamyka ją ten dramat już pandemiczny i w tym sensie otwiera ona nową przestrzeń - mówił dramatopisarz.

Historia XX-wieczna

Książkę zamyka dramat "H", o którym we wstępie książki Jagoda Hernik Spalińska napisała, że "może być jednym z najważniejszych współczesnych tekstów dramaturgicznych i stanowić kontynuację Kartoteki Różewicza". Spora część tych tekstów poświęcona jest historii. - Historia XX-wieczna, zwłaszcza historia Polski jest dla mnie ważna. Uważam, że przeszłość odbija swój ślad w teraźniejszości. I pomaga zrozumieć teraźniejszość oraz pomaga z większym dystansem spojrzeć na to, co się dzieje obecnie - mówił Jarosław Jakubowski.

I nieco wcześniejsza...

Gość audycji zwrócił także uwagę na to, że dramat powinien sięgać także do archetypów mitologicznych, czy kulturowych. - Powinniśmy ciągle się przeglądać w tych archetypach, w tych tropach dawnych i pradawnych. Dzięki temu będziemy może potrafili spojrzeć na siebie w sposób mniej polityczny czy publicystyczny, a bardziej metafizyczny, duchowy. Dla mnie ważne jest opowiadanie o ludzkich losach przez pryzmat pradawnych mitów i historii, które dla mnie osobiście są ciągle żywe - mówił gość Dwójki.


Katarzyna Dąbrowska 1200.jpg
Premierowe słuchowisko "Incydent" Jarosława Jakubowskiego. Posłuchaj!

Czytaj także:

Historie w dramatach Jakubowskiego zarysowane są bardzo subtelnie, aby dać czytelnikowi przestrzeń interpretacji. - Na tym polega dialog pisarza z czytelnikiem, aby wsłuchiwać się w głos niewidzialnego odbiorcy. Wykładając wszystko straciłbym szansę na dialog - tłumaczył dramatopisarz. - Można przeciągać paralele między tymi postaciami z historii a nami - dodał.

Mój nowy zbiór dramatów WITAJ BARABASZU jest już dostępny w sprzedaży. Można zamawiać i czytać 😀 #WitajBarabaszu #nowedramaty #polskidramatwspółczesny

Opublikowany przez Jarosław Jakubowski Wtorek, 5 stycznia 2021

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Jarosław Jakubowski (poeta, dramatopisarz)

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 16.30

NK

Czytaj także

Zygmunt Nowakowski. Głos sumienia emigracji

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 05:50
Pisał powieści, dramaty i felietony, był aktorem, reżyserem, dyrektorem teatru, radiowcem, historykiem i komentatorem literatury, żołnierzem Legionów Polskich, a także emigrantem. Dziś 60. rocznica śmierci Zygmunta Nowakowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ulisses". Arcydzieło, którym James Joyce obraził pół świata

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 05:51
2 lutego 1922 roku - w dniu 40. urodzin Jamesa Joyce'a - opublikowano w Paryżu jego najsłynniejszą powieść, jedną z najważniejszych książek XX wieku. O "Ulissesie" głośno było od samego początku, do czego z pewnością przyczyniły się procesy o obsceniczność dzieła i zakazy publikacji.
rozwiń zwiń