"Miasto, fotografia, archiwum". Album o Tychach z rodzinną historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 17:27
- Dziadek w latach 50. przyjechał do Tychów budować nowe miasto i bardzo dokładnie udokumentował powstawanie kolejnych osiedli. Stworzył zbiór, który w 2015 roku trafił w całości do Muzeum Miejskiego w Tychach. Jest to ok. 4,5 tysiąca fotografii - mówiła Barbara Kubska, autorka książki "Miasto, fotografia, archiwum".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom.

Posłuchaj
11:06 Wybieram Dwójkę 4.03.2021 kubska.mp3 Barbara Kubska o książce "Miasto, fotografia, archiwum" (Wybieram Dwójkę) 
aparat1200.jpg
Przemysław Jendroska: fotografuję podglądając

Bazą dla omawianej publikacji stało się archiwum fotografii dokumentujących powstawanie miasta Tychy z lat 50.–80. XX wieku, autorstwa Zygmunta Kubskiego – dziadka autorki, znajdujących się w kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach.

Barbara Kubska w swobodny sposób prowadzi grę między spojrzeniem autora fotografii (którego, jak mówi, cechowało "patrzenie entuzjasty") a własnym sposobem widzenia tego zbioru. Przyjmuje ludzką skalę, koncentrując się na scenkach rodzajowych. Przez kadrowanie i zestawianie ze sobą fragmentów fotografii, przygląda się życiu codziennemu i jego bohaterom. Podąża za przypadkowymi postaciami na zdjęciach – poszukuje znajomych twarzy: interesują ją gesty, ruch. Przygląda się im na niewielkich fragmentach fotografii, bo niemal całe kadry autor zdecydował się poświęcić przestrzeni miasta.

Wydawnictwo to też wysmakowany edytorsko i zaprojektowany z dbałością o detal artbook. Użycie niestandardowej metody druku – risografii – pozwoliło uzyskać efekty nawiązujące do czasów powstania zdjęć. Dzięki temu każdy egzemplarz publikacji jest niepowtarzalny – posiada drobne wady drukarskie, takie jak pyłki czy przesunięcia matrycy, a materiał fotograficzny ma surowy, "gazetowy", przypominający nieprofesjonalny zin, charakter. Cechy haptyczne (dotykowe) książki są istotnym elementem projektu.

Fotografiom towarzyszy tekst Justyny Balisz–Schmelz "W cieniu socjalistycznej utopii" o powojennych relacjach między systemem społeczno–politycznym a pojedynczym człowiekiem oraz odzwierciedleniu tych relacji w architekturze i urbanistyce, a także komentarz odautorski.

materiały prom./muzeum.tychy.pl

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Barbara Kubska (fotografka, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, autorka książki "Miasto, fotografia, archiwum")

Data emisji: 4.03.2021

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Przemysław Jendroska: fotografuję podglądając

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 12:00
- Skończyłem Szkołę Filmową w Łodzi, gdzie fotoreportaż i fotodokument istnieją mocno. I przyszedłem do Teatru Śląskiego z bagażem doświadczeń fotoreportera, więc naturalnie udaje mi się skutecznie podpatrywać to, co dzieje się u mnie w teatrze - mówił w Dwójce zwycięzca tegorocznego Konkursu Fotografii Teatralnej Przemysław Jendroska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Kurbiel: cadyk to chasydzka autostrada do nieba

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:00
- Jorcajt to jest nic innego jak rocznica śmierci, a dla chasydów najważniejszą jest rocznica śmierci ich cadyka. Jest to ich przywódca duchowy, autorytet, ale także kanał pośredniczący pomiędzy chasydem a stwórcą i niebiosami - mówiła Joanna Kurbiel w opowieści o wystawie "Jorcajt - czas chasydów" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Kamiński: Obserwacja tak bardzo zależnych od sobie ludzi, jest niesamowitym przeżyciem. Wystawa "Szeptuchy".

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 16:50
– Traktowałem ten temat jako odpoczynek. Uciekałem w duchowość, która szalenie mnie interesuje. Uchwycenie jej, było prawdziwym wyzwaniem – mówił Jakub Kamiński, fotograf, gość programu "Wybieram Dwójkę". Kamiński jest autorem wystawy poświęconej  działalności ludowych uzdrowicieli. Kto może skorzystać z takiej praktyki ? Czy trudno jest wejść do hermetycznie zamkniętego świata?  
rozwiń zwiń