Wojciech Chamier-Gliszczyński: to opowieść o dobru i złu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:00
- Autor pierwszą książkę pisze całe życie, czerpie ze wszystkiego co go otacza. Ja jednak potrzebuję pewnego oddalenia od codzienności i rzeczywistości, dlatego przeniosłem akcję w lata dwudzieste - mówił na antenie Dwójki Wojciech Chamier-Gliszczyński, autor książki "Portrecista psów".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

W tej opowieści groteska z ironią gonią czarny humor, komedia przeplata się z moralitetem, okrucieństwo z dobrem i pięknem – tak o debiutanckiej powieści Wojciecha Chamier-Gliszczyńskiego napisał jeden z krytyków. Autor osadził akcję "Portrecisty psów" we wczesnych latach dwudziestych na Pomorzu, na pograniczu polsko-niemieckim, czyli w miejscu, które zna i w którym dorastał wiele lat później, już w innej rzeczywistości.


Posłuchaj
14:53 2021_07_08 16_34_00_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Wojciech Chamier-Gliszczyński: to opowieść o dobru i złu (Wybieram Dwójkę)

 

Na początku rozmowy gość Dwójki zgodził się ze stwierdzeniem, że późno debiutuje. - Tak można powiedzieć, całe życie obiecywałem sobie, że zadebiutuję do ukończenia 36. roku życia, tak jak Jerzy Pilch. Udało się. Chciałem pisać od kiedy pamiętam, tworzyłem od dawna, jako student pisałem wiersze, potem jakieś prozy, które na szczęście się nigdzie nie ukazały - mówił pół żartem.

Jak stwierdził, dwa motta Brechta i Flauberta na początku książki mówią wiele o jej zawartości. - Piszę o zatracie, nicości, zejściu z tego świata. Wciąż musimy zmagać się z miłością, dobrem, złem, szczęściem, to jedna z warstw mojej powieści - podkreślił.

- Pracuję już nad zupełnie inną książką, za jakiś czas ją skończę - zapowiedział Wojciech Chamier-Gliszczyński.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Wojciech Chamier-Gliszczyński (autor książki "Portrecista psów")

Data emisji: 8.07.2021

Godzina emisji: 16.30

mo

Zobacz więcej na temat: literatura Jakub Kukla Dwójka
Czytaj także

"Pani Dalloway" w znakomitej interpretacji Danuty Stenki

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 19:00
To jedna z najważniejszych powieści modernistycznych w historii literatury. W premierowej odsłonie cyklu "Książka do słuchania" zaprosiliśmy na spotkanie z losami "Pani Dalloway" w przekładzie Krystyny Tarnawskiej oraz w mistrzowskiej interpretacji Danuty Stenki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Klimarczyk: żeby wejść w klimat kryminału, słuchałem Pucciniego

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 17:00
- Kiedy zasiadałem do pisania tej książki, chciałem opisać pewne procesy psychiczne, mroczne strony naszej osobowości i ludzkiej duszy - mówił w Dwójce psychiatra i autor powieści kryminalnej "Śpiewaczka" Maciej Klimarczyk.
rozwiń zwiń