"Chcemy, żeby Pałac Krzysztofory był domem dla Krakowian"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 18:20
- Tego muzeum nie definiuje już tylko gromadzenie zbiorów, ale to także miejsce spotkań, gromadzenia publiczności wokół zbiorów. To jest współczesne zadanie muzeum i takim funkcjom pałac musi sprostać - mówił o projekcie "Krzysztofory od nowa" Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Pałac Krzysztofory w Krakowie
Pałac Krzysztofory w KrakowieFoto: PAP/Alamy

Pałac Pod Krzysztofory, zwany potocznie Krzysztoforami, jest usytuowany w zachowanej pierzei Rynku Głównego pod numerem 35. To jedna z najświetniejszych pod względem rangi i okazałości rezydencji miejskich w Krakowie.
Nazwa pałacu Pod Krzysztofory, wcześniej zaś kamienicy Morsztynowskiej, pochodzi z 1551 roku, kiedy właścicielem nieruchomości był Krzysztof Morsztyn.

Lorentz 1200.jpg
Stanisław Lorentz - ratował skarby narodowe
Posłuchaj
13:57 Wybieram Dwójkę 21 lipiec 2021 16_35_02.mp3 Rozmowa o historii i modernizacji Pałacu Krzysztofory w Krakowie (Wybieram Dwójkę)

 

Pierwotnie była to wieża obronna, potem kamienica patrycjuszowska, w końcu rezydencja pałacowa. Był też siedzibą władz wojskowych Księstwa Warszawskiego, miejscem zbiórki konspiratorów w czasie Wiosny Ludów, a w XX w. w jego piwnicach tworzył Tadeusz Kantor.

Już w najbliższą sobotę Pałac Krzysztofory otworzy się dla zwiedzających po kilkuletnim remoncie, nieprzypadkowo w imieniny Krzysztofa. Prace były bardzo rozległe i kosztowne. - Z jednej strony był to remont konserwatorski: polichromia, detale architektoniczne, stiuki wewnątrz zabudowy pałacowej - wymieniał dyrektor. - Z drugiej strony  rewitalizacja, bo dzisiaj pałac jest nim w sensie architektonicznym, ale nie pełni funkcji pałacowych. Dla dawnej pałacowej struktury znaleźliśmy dzisiaj nową treść – nowoczesne muzeum.

Czytaj także:

Pałac, poza nowymi funkcjami, ma także swoje legendy. Jedna z nich opowiada o pewnym diable. Według legendy Twardowski przechowywał w podziemnych korytarzach złoto, pilnowane przez czarta. Jedyną osobą, która go widziała, była pałacowa kucharka. Pewnego dnia do lochów uciekł jej kogut przeznaczony na uroczysty obiad. Gdy go znalazła, obiecał jej złoto, ale pod warunkiem, że wychodząc z komnaty nie odwróci się. Naturalnie, odwróciła się i straciła skarb, który do dziś pozostał w pałacu.

- To jedna z budowli, obok Wawelu i kościoła Mariackiego, która ma najwięcej legend - ocenił Michał Niezabitowski. - Mamy przekonanie, że największym bogactwem pałacu będzie publiczność. Będą nimi krakowianie.

Muzeum Krakowa zaprasza na uroczyste otwarcie Pałacu Krzysztofory, które odbędzie się w dniach 24 i 25 lipca 2021 roku.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Michał Niezabitowski (dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa)

Data emisji: 21.07.2021

Godzina emisji: 16.45

uk

Zobacz więcej na temat: muzeum Dwójka Jakub Kukla
Czytaj także

Ryszard Kaja w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Mariusz Knorowski: osobista podróż autora

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 12:20
- Jest kilka prac związanych z samym regionem wielkopolskim, jak i też te, identyfikujące konkretne obiekty np. budynek Międzynarodowych Targów Poznańskich - mówił o wystawie plakatów Ryszarda Kai Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Gliński o polskich muzeach: realizujemy obecnie ponad 200 projektów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 20:04
W tej chwili realizujemy ponad 200 najróżniejszych projektów związanych z polską pamięcią muzealną. Mamy wiele do nadrobienia; przede wszystkim w sferze świadomości narodowej, białych plam historii - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
rozwiń zwiń