Sojusz klasyki i nowoczesności - Festiwal Nova Muzyka i Architektura w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 18:00
- W niedzielę organizujemy koncert pod nazwą "Byłaś serca biciem", który będzie połączeniem najpopularniejszej muzyki polskiej lat 60., 70. i 80. z brzmieniem symfonicznym. Posłuchamy między innymi utworów Andrzeja Zauchy, Tadeusza Nalepy, Czesława Niemena czy Czerwonych Gitar. Bardzo lubimy takie połączenia - mówiła w Dwójce Karolina Smolarek-Szynal, rzecznik organizatora festiwalu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Panorama Starego Miasta w Toruniu
Panorama Starego Miasta w ToruniuFoto: Tomasz Wozniak/Shutterstock

Posłuchaj
15:39 Wybieram Dwójkę Festiwal Nowa Muzyka i Architektura w Toruniu 2.08.2021.mp3 Karolina Smolarek-Szynal o 25. Międzynarodowym Festiwalu Nowa Muzyka i Architektura w Toruniu (Wybieram Dwójkę)

 


Mikołaj Kopernik.jpg
Mikołaj Kopernik - człowiek, który wstrzymał Słońce

Trwa 25. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura w Toruniu. W wakacyjne weekendy w zabytkowych wnętrzach, między innymi w Dworze Artusa, ratuszu staromiejskim, bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, rozbrzmiewa muzyka klasyczna.

- Wspaniałe odczucia. Nie tylko dla ucha, ale również dla oka. Staramy się, żeby nasze koncerty organizowane były w najpiękniejszych miejscach Torunia, aby móc ekscytować się nie tylko samym dźwiękiem, ale również pięknymi obrazami i ołtarzami, żeby połączyć aspekty wizualne z aspektem dźwiękowym - opowiadała Karolina Smolarek-Szynal.

Czytaj też:

Koncerty symfoniczne, kameralne, recitale, ale też seanse filmowe i wystawy, organizowane są przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną już od ćwierć wieku. Ideą festiwalu jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych, ale także i w nowoczesnych wnętrzach Torunia.

- Chcemy, by turysta, który przyjeżdża do Torunia, mógł odwiedzić miejsca, do których nie ma na co dzień możliwości wejścia. Naszym pragnieniem jest też trafić do większej grupy publiczności - ujawniła współorganizatorka festiwalu.

W ramach festiwalu odbędzie się również sześć koncertów z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, prezentujących zarówno muzykę rozrywkową, jak i klasyczną (H. M. Górecki, C. Saint-Saëns, C. M. von Weber).

- Toruńska Orkiestra Symfoniczna nie boi się eksperymentować - mówiła zaproszona do studia rzeczniczka. - Zaczęliśmy 20 czerwca i kończymy 4 września. Przez dwa i pół miesiąca wszystkie piątki, soboty i niedziele wypełniamy różnymi wydarzeniami. Nie tylko koncertami, ale również projekcjami filmowymi, wystawami zdjęć czy koncertami z prelekcją. 

Finał festiwalu uświetnią arie z najsłynniejszych oper i operetek w wykonaniu litewskich solistów: Ievy Juozapaitytė i Vytautasa Juozapaitisa z towarzyszeniem muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa. 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Karolina Smolarek-Szynal (rzecznik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej)

Data emisji: 2.08.2021

Godzina emisji: 16.30

mw

Czytaj także

Miejsca i ich muzyka

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:20
Miejsca mają swoją historię, zapachy, akustykę. Dźwięki w różnych przestrzeniach różnie wibrują, odbijają się, wybrzmiewają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchanie świata

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:30
Marcin Stańczyk nagrywa świat, często sięga po dźwięki kojarzące się z naturą, a najważniejszy jest dla niego żywioł wody. Jego muzyka zdaje się falować...
rozwiń zwiń