Waldemar Dąbrowski: Norwid był człowiekiem talentu renesansowego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 17:17
- Wszystko, co miało wyższy wymiar istnienia, co wynikało z nadzwyczajności talentów ludzkich i głębokiego rozumienia posłannictwa człowieka na Ziemi, a zatem w tej najwyższej klasie abstrakcji jego rozważań każda dyscyplina sztuki była mu bliska. Świetnie przecież malował, był znakomitym rysownikiem, rzeźbiarzem, tworzył różne gatunki literackie. Muzyka jest zaś wartością, która zespala wszystkie te światy - mówił w Dwójce dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Waldemar Dąbrowski
Waldemar DąbrowskiFoto: MAREK WISNIEWSKI/Puls Biznesu/Forum

norwid.polskieradio.jpg
Cyprian Kamil Norwid - poeta, artysta, pielgrzym. Zobacz serwis specjalny

W piątek (24.09) minęło 200 lat od urodzin wybitnego poety, romantycznego wieszcza - Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Teatr Wielki - Opera Narodowa i Teatr Narodowy przygotowały niezwykłe widowisko pt. "Norwidowskie Theatrum Mundi".

- Proponujemy widowisko muzyczno-sceniczne w głąb twórczości Norwida. I tej lirycznej, i dramatycznej, i publicystycznej. Struktura całego przedsięwzięcia polega na tym, że zamówiłem aranżacje muzyczne najpopularniejszych dzieł Czesława Niemena, Wandy Warskiej, Krzysztofa Cugowskiego, Stana Borysa na głos solowy, chór i orkiestrę symfoniczną. Zaś powyżej chóru będzie zapadnia, która stanie się salonem poetyckim z bohaterami, wybitnymi aktorami Teatru Narodowego: Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Danutą Stenką i Piotrem Kramerem. A śpiewać będą Małgorzata Zalewska, Olga Pasiecznik, Szymon Mechliński, Łukasz Goliński i Maciej Kwaśnikowski - zapowiadał Waldemar Dąbrowski.

Posłuchaj
12:24 Wybieram Dwójkę 24.09.2021 dąbrowski.mp3 Waldemar Dąbrowski o widowisku pt. "Norwidowskie Theatrum Mundi" (Wybieram Dwójkę) 

Jak tłumaczył, w widowisku nieustanie przeplatać będą się ze sobą różne światy oparte na poezji Norwida, jego komentarzach publicystycznych i fragmentach listów. - Będą się z tego rodziły nie tylko sensy artystyczne Norwida, ale także pewien rodzaj opowieści o jego życiu, które było niezwykłe i trudne, jednak tak dalece owocne, że wszyscy powinniśmy być za nie wdzięczni - podkreślał gość Dwójki.

Waldemar Dąbrowski przyznał, że "Norwidowskie Theatrum Mundi", organizowane w dniu 200. rocznicy urodzin genialnego twórcy, to duża odpowiedzialność. - Norwid niezwykle inspiruje, niezwykle mobilizuje, ale przede wszystkim skłania do tego, żeby z najwyższą powagą i dając z siebie to, co mamy najlepsze, złożyć mu dzisiaj hołd i podziękować - zakończył.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej)

Data emisji: 24.09.2021

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Kazimierz Braun: już w dzieciństwie recytowałem Norwida

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 13:05
- W moim domu na imieniny członków rodziny dzieci ofiarowywały wiersze. Moja mama wybrała dla mnie wiersz Norwida, żebym wyrecytował go dla babci. Była ona córką Konstantego Millera, którego Norwid wspomina w swoim "Promethidionie". Przyjaźnili się ze sobą w Paryżu - mówił w Dwójce w dniu 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida reżyser wielu spektakli Różewiczowskich i Norwidowskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listy Norwida w Jazz.PL. "Te teksty są zaskakująco perkusyjne"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 20:08
- Gdy czytałem te teksty, w głowie tworzyła mi się warstwa muzyczna, a przez tę perkusyjność języka, jaki jest użyty w tekstach, uzupełniało to siebie nawzajem - mówił w Dwójce saksofonista Maciej Kądziela, który wystąpił z Kasia Pietrzko Trio i Andrzejem Chyrą podczas tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa". Koncert "Listy Norwida" odtworzony zostanie w piątek na antenie Dwójki w cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń