Kordian Piwowarski: Przybyszewski jest postacią wartą przypomnienia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 17:00
- Ta historia chodziła za mną już od wielu lat, miałem wreszcie czas, by zająć się tematem życiorysu Stanisława Przybyszewskiego. Genialnym kluczem okazała się odkryta przeze mnie relacja berlińskiego rzemieślnika, krawca Władysława Berkana i tego szalonego artysty. Wychodziłem od faktów - mówił na antenie Dwójki Kordian Piwowarski, autor powieści "Nagie dusze".
Stanisław Przybyszewski
Stanisław Przybyszewski Foto: Polona.pl

wyspianski-1234.jpg
Zdrady, narkotyki, dekadencja. Takie były "Skandale Młodej Polski"

"Powieść jest wielką, nasyconą kolorami, zapachami i czarnym humorem podróżą przez Europę przełomu XIX i XX wieku, a z kart książki przemawiają do nas ożywieni z niezwykłą starannością artyści i twórcy, którzy mieli szczęście (lub pecha) spotkać na swej drodze Przybyszewskiego m.in. Munch, Kasprowicz, Reymont, Wyspiański czy Paderewski" - to fragment opisu książki, która niedawno ukazała się na naszym rynku.


Posłuchaj
16:13 2021_10_12 16_11_36_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Kordian Piwowarski o swojej debiutanckiej powieści "Nagie dusze" (Wybieram Dwójkę)

"Nagie dusze" to debiut prozatorski Kordiana Piwowarskiego - reżysera, scenarzysty, artysty sztuki wideo i kompozytora muzyki elektronicznej.

Gość Dwójki przyznał, że jego droga do literatury była dość niespodziewana. Dodał, że zawsze lubił biografie, prawdziwe życiorysy. - Przybyszewski nadal jest figurą nieopowiedzianą, powszechnie w Polsce nie jest zbyt znany. Chciałem zrobić o nim film, coraz bardziej zachwycałem się tym, jak on wpłynął na ówczesną kulturę europejską. Inspirował wielu artystów zachodnich i polskich, był jednym z prekursorów ekspresjonizmu w sztuce. Pod jego wpływem Munch namalował "Krzyk", Strindberg zaczął pisać "Inferno", tam Przybyszewski pojawia się pod pseudonimem - zaznaczył.

Autor powiedział, że wobec bohatera swej powieści ma ambiwalentne odczucia. - Z jednej strony mnie fascynuje, ale z drugiej przeraża to, co czynił swoim najbliższym. Porzucone kobiety, dzieci, wiele różnych dramatów. Dla mnie Stach i Berkan to dwa oblicza ludzkiej duszy, pragnienie wolności i pragnienie stabilności i bezpieczeństwa. To jest również powieść o tym, jak to się zmienia w życiu człowieka, jak te skrajne bieguny siebie potrzebują, a zarazem chcą się nawzajem zniszczyć - stwierdził.

Czytaj też:

Zdradził też kilka tajników pracy nad książką. - Nie wiem, czy gdyby nie ubiegłoroczny lockdown, to bym się zabrał za napisanie powieści. Każdy kolejny rozdział zaczynałem tworzyć, gdy już miałem zbudowany w głowie ten świat, włącznie z różnymi szczegółami: jak jedli, co pachniało, czy były już samochody na ulicach. Wtedy dopiero pisałem i przenosiłem się do świata XIX wieku i przełomu stuleci. To była wspaniała przygoda, szczególnie w czasie, kiedy nigdzie nie można było podróżować. Miałem wrażenie, że moimi przyjaciółmi są ludzie z tamtej epoki.

Według Kordiana Piwowarskiego Przybyszewski jest postacią wartą przypomnienia. - Był chyba pierwszym artystą, który otwarcie mówił w sztuce o sprawach duszy, mroku, podświadomości, pożądaniu, tematach tabu.

Na zakończenie rozmowy pojawił się wątek osobisty. - Okazało się, że moja rodzina jest poniekąd skoligacona z Przybyszewskim. Mój pradziadek od strony babci, Zdzisław, poznał Stacha i potem pomógł mu znaleźć mieszkanie w Warszawie. Do dziś w rodzinnym domu mam pamiątkowe egzemplarze książek Przybyszewskiego z odręcznymi podziękowaniami za wsparcie - powiedział Kordian Piwowarski.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Kordian Piwowarski (autor powieści "Nagie dusze", reżyser, scenarzysta, artysta sztuki wideo i kompozytor muzyki elektronicznej)

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 16.10

mo

Czytaj także

Zdrady, narkotyki, dekadencja. Takie były „Skandale Młodej Polski”

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 23:00
Okres Młodej Polski obfitował w skandale obyczajowe i artystyczne. Artyści tamtego okresu chętnie romansowali, nadużywali alkoholu i narkotyków, a przy tym nie mogli związać końca z końcem. Tworzono obficie mimo cenzury i braku państwowości. O skandalistach okresu Młodej Polski opowiadała Iwona Kienzler, autorka książki „W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Matuszek-Stec: kto lubi literaturę sięgnie po Przybyszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 17:05
- Przybyszewski należy do nielicznego grona polskich artystów, którzy zapisali się w przestrzeni kultury europejskiej. Właściwie najwyższa pora, żeby literatura polska oddała mu sprawiedliwość - mówiła prof. Gabriela Matuszek-Stec w "Literackich witaminach".
rozwiń zwiń