16. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów. W poszukiwaniu krańca świata

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 18:31
- Jeżeli byśmy chcieli podejść do tego encyklopedycznie, Ultima Thule oznacza najdalszy kraniec świata, który znajduje się przynajmniej za jednym morzem lub oceanem. Co ciekawe, współcześni geografowie do tej pory spierają się o to, gdzie leży ów kraniec świata - mówiła w Dwójce Anna Misiek, koordynatorka trwających w Gdańsku 16. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów.
Fragment plakatu
Fragment plakatuFoto: Mat. pras.

Czytelnia 1200.jpg
Sverak, Yoon i Goscinny. Literatura młodzieżowa i dziecięca

Wydarzenie to corocznie przyciąga uwagę nie tylko miłośników literatury i pięknej ilustracji, ale również pisarzy, wydawców i oczywiście samych ilustratorów. Podczas tegorocznej odsłony, pod hasłem "Ultima Thule. Gdzie kończy się świat, a zaczyna wyobraźnia", organizatorzy zapraszają w podróż odkrywającą nowe lądy zrodzone w wyobraźni artystów: Joanny Concejo ("M jak morze"), Pawła Pawlaka (autor ilustracji do książki Leszka Kołakowskiego "13 bajek z Królestwa Lailonii") i Bartłomieja Ignaciuka ("Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemii... w rok").

Trzy główne elementy Bałtyckich Spotkań Ilustratorów to wystawa, warsztaty z ilustratorami oraz spotkania z ilustratorami i znawcami książki obrazkowej i ilustracji. 

- Pomysł tegorocznej wystawy i całych Spotkań zrodził się jesienią ubiegłego roku podczas lockdownu. Było ciemno, zimno, wszystko było zamknięte, brakowało szerokiego oddechu. Traf chciał, że akurat czytałam książkę, w której pojawiło się pojęcie Ultima Thule. Pomyślałam, że to jest temat na następne Bałtyckie Spotkania Ilustratorów, ale nasze Ultima Thule zinterpretujemy troszeczkę inaczej. To znaczy, będzie to możliwość podróży i zaznania otwartej przestrzeni, ponieważ wszyscy bardzo tego potrzebujemy - opowiadała Anna Misiek.

Posłuchaj
13:29 Wybieram Dwójkę 26.10.2021 misiek.mp3 Anna Misiek o trwających w Gdańsku 16. Bałtyckich Spotkaniach Ilustratorów (Wybieram Dwójkę) 

Organizatorzy wydarzenia przekonują, że powstało ono po to, żeby pokazać dorosłym, jakim przyjacielem dziecka może stać się książka.

- Myślę, że jest to coraz mniej oczywiste. Właśnie dlatego chcieliśmy zaproponować państwu obcowanie z książką. Coraz częściej to, co dzieci i młodzież czytają, to nie są papierowe książki, nie są to prawdziwe przedmioty, pięknie zaprojektowane. Staramy się, żeby książka obrazkowa przybliżała ważne zjawiska oraz motywy wspólne dla kultury państw nadbałtyckich, ale nie tylko - tłumaczyła koordynatorka. 

16. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów potrwają do 28 listopada.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Anna Misiek (koordynatorka 16. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów)

Data emisji: 26.10.2021

Godzina emisji: 16.30

pg


Czytaj także

Grzegorz Jankowicz: współczesność domaga się języka opowieści

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 12:00
- To, co obserwujemy w przestrzeni publicznej, to w zasadzie nie są dyskusje, tylko kłótnie prowadzone z bardzo twardych pozycji ideologicznych. Ma się wrażenie, że wszystko jest czarno-białe, podczas gdy nasze myśli są płynne, nasze tożsamości niejednoznaczne. To wszystko domaga się bardziej elastycznego języka opowieści, a literatura daje taką przestrzeń - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń