Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 16:04
- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
Józef Mackiewicz uważał, że prawdzie warto poświęcić życie. Na fotografii rzeźba Aim-Julesa Dalou Prawda
Józef Mackiewicz uważał, że prawdzie warto poświęcić życie. Na fotografii rzeźba Aimé-Julesa Dalou "Prawda" Foto: Petit Palais, musée des Beaux-arts de la Ville de Paris
  • W Roku Józefa Mackiewicza sięgamy do jego monografii
  • Pisarz bezkompromisowo mierzył się ze współczesnymi mu tematami
  • Mackiewicz uważał, że poszukiwanie prawdy jest szczególnym zadaniem literatury

Rok 2022 został w 120. rocznicę urodzin pisarza ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Józefa Mackiewicza. 

Jako reportażysta, już w dwudziestoleciu międzywojennym Mackiewicz zaproponował nowy model prowadzenia narracji. Był to model krytyczny. - Można by porównać to do dzisiejszego dziennikarstwa interwencyjnego albo śledczego - mówił nasz gość. - Jeżeli czytamy jego ówczesne reportaże, to one poruszają się na granicy z twórczością literacką. 

Na drodze do prawdy

"Jedynie prawda jest ciekawa" - stwierdza Mackiewicz. To wartość kluczowa, jak pisał "może być trudna, ale głupio nie patrzeć jej w oczy". - Jego stosunek do prawdy był taki, że po pierwsze był głęboko przekonany, że prawda istnieje - zaznaczył Kazimierz Maciąg. - Czasami może być trudna do odkrycia. Są wypowiedzi Mackiewicza, w których mówi o niuansowaniu prawdy, o dochodzeniu do niej.

W tym kontekście szczególnie ważne są zadania literatury. Poprzez swoistą bezkompromisowość ideową Mackiewicz był osamotniony wśród literatów. Podejmował tematy o charakterze uniwersalnym, w tym także dotyczące historii czy polityki. Wychodził poza romantyczną, polską perspektywę, rozszerzając ją i konfrontując z innymi.

Mackiewicz - indywidualista

Jak zaznaczył Kazimierz Maciąg, z poczuciem humoru i ironią Mackiewicz występował także przeciw myśleniu stadnemu. - Uważał, że człowiek mądrzejszy jest w pojedynkę niż w zbiorowości. Myślę, że w ten sposób może też trafić do współczesnych młodych czytelników.

W audycji usłyszeliśmy także prof. Macieja Urbanowskiego.

Czytaj także:

Posłuchaj
07:56 Wybieram Dwójkę Mackiewicz 19 styczeń 2022 16_13_05.mp3 Prof. Kazimierz Maciąg o monografii poświęconej życiu i twórczości Józefa Mackiewicza (Wybieram Dwójkę)

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Goście: prof. Kazimierz Maciąg (autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta"), Maciej Jan Urbanowski (historyk literatury polskiej, krytyk literacki)

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

Czytaj także

Sylwia Frołow: kobiety u Dostojewskiego są tłem dla tragedii

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 18:00
- Dostojewski fenomenalnie budował męską psychikę, natomiast ja zawsze czułam niedosyt, czytając o postaciach kobiecych. Uważałam, że one są nieprawdziwe. Są dziwnie rozedrgane, cały czas krzyczą. Nurtowało mnie to długo, dopóki nie usiadłam nad jego biografią. Kiedy zaczęłam poznawać prawdziwe kobiety wokół niego, pewne rzeczy stały się jasne - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow, autorka książki "Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Mackiewicz - dzieciństwo. Petersburg, Wilno, Riwiera Francuska

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 13:00
"Józio był rozchwytywany przez ciotki jako poziomeczka rodzinna" – mówiła o Józefie Mackiewiczu jego starsza siostra Seweryna. Gościem Dwójki był jej syn i siostrzeniec pisarza, Kazimierz Orłoś.
rozwiń zwiń