more_horiz

Yaroslav Shemet: próbujemy walczyć i działać nawet będąc w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 18:04
- W moim sercu dominuje teraz jego ukraińska część, ale wydaje mi się, że w tej chwili cały świat czuje się Ukraińcami, cały świat jest teraz w Ukrainie i próbuje nas wspierać i walczyć razem z nami - mówił w Dwójce Yaroslav Shemet, polsko-ukraiński dyrygent.
Dyrygent Yaroslav Shemet (P) podczas próby z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej
Dyrygent Yaroslav Shemet (P) podczas próby z Orkiestrą Filharmonii ŚląskiejFoto: Andrzej Grygiel/PAP
  • Yaroslav Shemet mieszka od wielu lat w Polsce, ale urodził się w Charkowie.
  • Kierownik artystyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej wraz ze swoim zespołem solidaryzuje się z Ukrainą. Wyraz temu da 18 marca, podczas specjalnego koncertu.

Yaroslav Shemet już jako 25-latek został kierownikiem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, a później objął też funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie. Jest też najmłodszym wykładowcą w Instytucie Dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej. Muzyczną edukację rozpoczął w Charkowie, gdzie również się urodził i dorastał. Nietrudno więc sobie wyobrazić, co musiał czuć, oglądając zdjęcia ostrzeliwanego i bombardowanego przez Rosjan miasta.

- Wypłakałem wszystkie możliwe łzy. Wypowiedziałem wszystkie możliwe słowa nienawiści. Teraz jestem w stanie próżni emocjonalnej, bo 13. dzień z rzędu się nie da. Poza tym chyba wszyscy mieszkający za granicą mamy teraz objawy syndromu ocaleńca. Nie to jest jednak ważne. Ważne jest to, że próbujemy walczyć, próbujemy działać nawet będąc tutaj - podkreślał gość Dwójki.

Solidarność z Ukrainą

Yaroslav Shemet zachęca środowiska artystyczne do sprzeciwu wobec agresji Rosji na Ukrainę za pomocą gestów. - Chodzi o zerwanie współpracy z twórcami pochodzącymi z Rosji. Polega to również na zmianie utworów kompozytorów rosyjskich na kompozytorów ukraińskich. Niektórzy pytają "dlaczego?". Czy Rachmaninow mieszkający połowę życia w USA naprawdę nas tak gryzie? Pamiętajmy jednak, jaki był stosunek wszystkich Polek i Polaków po II wojnie światowej np. do muzyki Wagnera - odpowiadał dyrygent.

18 marca w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się koncert "Solidarni z Ukrainą" w całości poświęcony muzyce ukraińskiej. - W programie znajdzie się Poemat ukraiński autorstwa Yevhena Stankovycha i Symfonia kameralna Vitaliya Hubarenki. W obu tych utworach partię solową wykona Eva Rabchevska, jedna z najwybitniejszych młodych skrzypaczek ukraińskich. Zagramy również Poemat "Kupała" Hubarenki oraz wielką III Symfonię Borisa Lyatoshynsky'ego. Nieprzypadkowo wybrałem te właśnie utwory, wszystkie one są bliskie mojemu sercu - tłumaczył Yaroslav Shemet.

Posłuchaj
11:18 Wybieram Dwójkę 9.03.2022 Szemet.mp3 Dyrygent Yaroslav Shemet o koncercie specjalnym dla Ukrainy w Filharmonii Śląskiej (Wybieram Dwójkę) 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Yaroslav Shemet (dyrygent, kierownik artystyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej)

Data emisji: 9.03.2022

Godzina emisji: 17.10

pg

Zobacz także

Zobacz także