KRONIK@ - nowa jakość dostępu do zbiorów polskiej nauki i kultury

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 18:50
- W tym momencie w portalu jest ponad 700 tys. różnych zbiorów cyfrowych, ale to nie koniec. Z samej Polony przenieśliśmy 3 mln 600 tys. obiektów, które są dołączane - mówił w Dwójce Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, o portalu KRONIK@. Krajowe Repozytorium Nauki i Kultury znajdziemy pod adresem kronika.gov.pl.
KRONIK@ to największa w Polsce platforma cyfrowych dzieł sztuki
KRONIK@ to największa w Polsce platforma cyfrowych dzieł sztukiFoto: Shutterstock/DimaBerlin
  • Powstała multiwyszukiwarka zbiorów kultury i nauki.
  • Krajowe Repozytorium Nauki i Kultury ma również zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem.
  • W przyszłości do bazy mogą dołączyć muzea, instytucje nauki, a także cyfrowe zbiory kościelne i prywatne.

Wirtualna kolekcja zasobów kultury

To największa w Polsce platforma cyfrowych dzieł sztuki. Znajdziemy tu książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne. Użytkownicy mogą je przeglądać, wykorzystywać w codziennej pracy, ale również sami mogą udostępnić swoje zbiory oraz stworzyć własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.

Niezwykła multiwyszukiwarka pozwala też zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem. Te wszystkie funkcje kryje w sobie portal KRONIK@, czyli Krajowe Repozytorium Nauki i Kultury, które znajdziemy pod adresem kronika.gov.pl

Jedyna taka "wyszukiwarka" 

W ramach prac w Ministerstwie Cyfryzacji powstał portal, który "zbiera" treści różnych instytucji kultury. - Na razie jest tam kilka pierwszych instytucji, które współpracowały na etapie wdrażania portalu, ale będzie ich znacznie więcej - zapowiedział nasz gość. 

Czym właściwie różni się nowe narzędzie od zwykłej wyszukiwarki, w której znaleźć można niemal wszystko? - Tym, że w popularnej wyszukiwarce dostaniemy to, co jest wysoko pozycjonowane, albo za co osoba umieszczająca treści w internecie zapłaci, żeby było wysoko na liście wyników - tłumaczył Dominik Cieszkowski.

- Natomiast jeżeli na kronika.gov.pl wpiszemy "Mickiewicz", to w jednym oknie zobaczymy rękopisy Mickiewicza znajdujące się w Bibliotece Narodowej, pierwsze wydania, np. "Dziadów", ale też - docelowo - zobaczymy obrazy, które eksponowane są w różnych muzeach w Polsce.

Ambitne plany 

W przyszłości baza będzie także zawierać dostępy do zbiorów wideo znajdujących się w domenie publicznej. W kolejce do dołączenia do repozytorium są już chętne muzea, instytucje naukowe z ich cennymi bazami, także biblioteki kościelne, a nawet kolekcjonerzy prywatni.


Posłuchaj
13:47 Wybieram Dwójkę 23 maj 2022 16_29_38.mp3 Rozmowa o portalu KRONIK@, czyli Krajowym Repozytorium Nauki i Kultury, które znajdziemy pod adresem kronika.gov.pl. (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Dominik Cieszkowski (zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 16.30

uk

Czytaj także

Cyfrowy obraz "The First 5000 Days" sprzedany za rekordową kwotę. Czym są tokeny?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 14:35
"The First 5000 Days", obraz cyfrowy, został sprzedany za rekordową kwotę 69 milionów dolarów. Licytację śledziły dwadzieścia dwa miliony osób. Na czym polega fenomen technologii niewymienialnych tokenów NFT? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice obrazów. Co ukryli na nich artyści?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 17:30
Jakie tajemnice ukrył w swoich obrazach Toulouse-Lautrec? Co możemy dostrzec w słynnym dziele Hansa Holbeina "Ambasadorowie", jeśli spojrzymy na nie pod odpowiednim kątem? Jak to się stało, że "Ekstaza św. Franciszka" El Greca, jedyny obraz tego artysty w polskich zbiorach, znalazłby się na śmietniku?
rozwiń zwiń