"Russów to prawdziwe letnisko Marii Dąbrowskiej"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 17:30
- Maria Dąbrowska tutaj się wychowała, przyjeżdżali tu jej krewni, latem było wielu gości. Wieczorami organizowano potańcówki, opisy tych wydarzeń znajdziemy w powieściach i opowiadaniach autorki - mówiła o dworku w Russowie gość Dwójki Renata Ziętek, kierownik placówki.
Maria Dąbrowska w swoim mieszkaniu
Maria Dąbrowska w swoim mieszkaniuFoto: NAC
  • Katarzyna Hagmajer-Kwiatek zaprasza na letni cykl spotkań poświęconych miejscom, w których wypoczywają pisarze.
  • Dziś udaliśmy się do Russowa Marii Dąbrowskiej.
  • Dobrym pretekstem do odwiedzenia tego miejsca jest "Niedziela u Niechciców". Kolejne takie wydarzenie już 3 lipca.

Inspirujące Russowo

Słynna sceny zbierania nenufarów z filmu "Noce i dnie" ukształtowała wyobraźnię romantyczną milionów Polek i Polaków na lata. Film w reżyserii Jerzego Antczaka miał premierę w 1975 roku. Jaki krajobraz był kilka dekad wcześniej inspiracją dla autorki, gdy pisała tę scenę? Można się o tym przekonać, odwiedzając dworek w Russowie koło Kalisza, gdzie Maria Dąbrowska przyszła na świat. 

Najbardziej romantyczny staw z wyspą pośrodku

Grażyna Przybylska opowiedziała o tym miejscu na antenie Dwójki. - Znany z powieści opis Serbinowa można odnieść do stanu obecnego. Park jest nieco okrojony, zachowała się tylko część zadrzewiona o powierzchni blisko 4 hektarów. Najbardziej malownicze są stawy, o których Dąbrowska wielokrotnie wspomina. Jako najbardziej romantyczny opisuje staw z wyspą pośrodku - mówiła. 

Dodała, że dworek nigdy nie był rozległą budowlą. - Na piętrze znajdował się pokój dziewczynek, na parterze po stronie północnej był salon, którego okna wychodziły na staw z wyspą. W pobliżu była sypialnia, pokój ojca i kuchnia - opisywała. 

 

Posłuchaj
06:40 Wybieram Dwójkę pisarze 29 czerwiec 2022 17_33_31.mp3 Zaproszenie na letni cykl spotkań poświęconych miejscom, w których wypoczywali pisarze (Wybieram Dwójkę)

 

"Niedziela u Niechciców" pełna atrakcji

Renata Ziętek, kierownik dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, mówiła o organizowanym tam festynie rodzinnym. - Jest to zaproszenie do spędzenia niedzieli u Niechciców, czyli u państwa Szumskich, rodziców pisarki - powiedziała.

W tym roku podczas "Niedzieli u Niechciców" nie zabraknie różnych atrakcji. - Na terenie parku będą różne stoiska z kulinariami, miodami, rękodziełem, kącikiem dla dzieci. Pracownicy dworku przebierają się w stroje z epoki, ale zapraszamy również gości we własnych ubraniach, nawiązujących do przełomu XIX i XX wieku - podkreśliła.

***

Jak większość z nas, wolny czas w najgorętszych miesiącach lata pisarze spędzają w miejscach pięknych przyrodniczo i oddalonych nieco od miejskiego zgiełku, niekiedy związanych z ich dzieciństwem czy rodziną. Opisy tych miejsc często pojawiają się w książkach.

Będziemy je wraz z Państwem tropić i zaglądać, choćby do Wisły Jerzego Pilcha, Puszczykowa Arkadego Fiedlera, Żarnowca Marii Konopnickiej czy Sandomierza Jarosława Iwaszkiewicza i Wiesława Myśliwskiego.

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Grażyna Przybylska (Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej), Renata Ziętek (kierownik dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 17.30

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mo

Czytaj także

Jerzy Antczak: pozostałem wierny Marii Dąbrowskiej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 20:30
- Są dwa gatunki reżyserów. Jedni, biorąc dzieło literackie na warsztat, próbują mieć specjalny punkt widzenia, tak żeby stworzyć coś innego. Ja postanowiłem być wierny Marii Dąbrowskiej. Oczywiście musiałem skracać, zagęszczać, ale niczego nie dodawałem. Pozostałem wierny duchowi powieści - mówił w Dwójce Jerzy Antczak o swoim najsłynniejszym filmie "Noce i dnie", na podstawie książki Marii Dąbrowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwia Chwedorczuk: Maria Dąbrowska była świetną obserwatorką

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 18:00
- Ta książka została świetnie przyjęta przez czytelników, docenili ją także koledzy po fachu. Dzięki niej Maria Dąbrowska uwierzyła w siebie, w swoje możliwości napisania powieści - tak o pisarce mówiła Sylwia Chwedorczuk, badaczka literatury, edytorka i autorka wstępu do nowego wydania książki "Ludzie stamtąd". 
rozwiń zwiń