Zanussi: żyjemy w obliczu zagadki i tajemnicy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 17:00
- Nie spodziewam się, by odpowiedzi definitywne były nam dostępne. Nigdy nie zgłębimy niewiadomej, w obliczu której żyjemy. To dla mnie samego wielkie odkrycie - mówił w Dwójce słynny reżyser.
Audio
  • Z Krzysztofem Zanussim o religijnych aspektach jego twórczości (Wybieram Dwójkę)
Krzysztof Zanussi
Krzysztof ZanussiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Księżyc Jowisza 1200.jpg
Mundruczó: to film w stylu Hollywood i "Piekła" Boscha

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Krzysztof Zanussi, z którym rozmawialiśmy o religijnych aspektach jego twórczości. - Zanussi swoimi filmami prowokuje, zadaje nam kluczowe pytania: czy duchowe bogactwo, religia, wiara mogą być wystarczająca i przekonującą odpowiedzią na zło, cierpienie, które samo w sobie nie ma żadnego sensu i czy mogą być dostateczną odpowiedzią na tajemnicę śmierci?" – pisał o twórczości reżysera ksiądz Andrzej Luter.

- Przed wieloma laty jako fizyk, miałem przed oczami świat newtonowski i wydawało mi się, że jeśli nie znamy jakiejś odpowiedzi, to poznamy ją jutro. Dziś żyję w świecie post-einsteinowskim i wiem, że wielu rzeczy nigdy nie poznamy, że tajemnica jest wpisana w naszą ludzką kondycję - stwierdził gość audycji przekonując, że są dobre pytania, na które brakuje pełnych odpowiedzi. - Nasz rozum tego nie sięga i zawsze będziemy bezradni - powiedział.

Gdzie leży granica między intelektualnym a intuicyjnym ujęciem rzeczywistości? Czy reżyser często doświadczał takich chwil, w których sztuka znacząco wpłynęła na jego życie skłaniając do refleksji i zmiany? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Krzysztof Zanussi (reżyser)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko

Czytaj także

"Carte blanche". Niezgoda na to, co nieuniknione

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 19:00
– Mój bohater, podobnie jak jego pierwowzór, wewnętrznie nie godzi się na to, że świat w jego oczach zaczyna zanikać – mówi scenarzysta i reżyser Jacek Lusiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczyński: polskie kino musi być obecne nie tylko na festiwalach

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 18:00
- Zależy nam, by polskie filmy były oglądane nie tylko przez wąskie grono uczestników festiwali, ale żeby trafiły do internetu i kin w innych krajach - o planach Rady PISF mówił w Dwójce jej nowy członek Rafał Wieczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Najlepsze polskie trzydziestki". Młode kino ze Studia Munka

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 11:00
- Krótkie metraże były rodzajem eksperymentu. Na początku nie marzyła nam się obecność naszych produkcji na największych festiwalach - mówiła Liwia Mądzik, kierownik Programów dla Młodych Twórców Studia Munka.
rozwiń zwiń