Kolekcja Czartoryskich. "Niektóre dzieła są niewycenialne"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 19:00
- Nie mam najmniejszej wątpliwości, że zakup kolekcji Czartoryskich był właściwą odpowiedzią na pełne zabezpieczenie tych wspaniałych dóbr kultury - twierdzi Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • O wartości kolekcji Książąt Czartoryskich opowiada dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Adam Betlej (Dwójka/Wybieram Dwójkę)
Warszawa - maj 2010 rok. Wernisaż wystawy Arcydzieła ze zbiorów krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich w Zamku Królewskim w Warszawie. Nz. Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem Rembrandta
Warszawa - maj 2010 rok. Wernisaż wystawy "Arcydzieła ze zbiorów krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich" w Zamku Królewskim w Warszawie. Nz. Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem RembrandtaFoto: PAP/Paweł Kula

Pod koniec grudnia 2016 r. państwo polskie kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję, obejmującą dzieła sztuki, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Na mocy podpisanej umowy wszystkie zbiory wraz z nieruchomościami stały się własnością Skarbu Państwa. - W momencie, kiedy dysponujemy prawem własności do obiektów możemy w pełni o nich decydować. Nie musimy w żaden sposób konsultować czy dostosowywać się do innych pomysłów, do innych projektów - wyjaśnia Betlej i podkreśla, że dzięki kolekcji Książąt Czartoryskich funkcjonuje m.in. Muzeum Czartoryskich w Puławach, gdzie obiekty są udostępniane zwiedzającym bezpłatnie - dodaje.

Więcej o kolekcji Czartoryskich w Polskim Radiu >>>

Ile warta jest kolekcja Czartoryskich? Czy "przejęte" eksponaty wymagają kosztownej i długotrwałej renowacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Rozmawiał: Paweł Pawlica

Gość: Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 4.05.2018

Godzina emisji: 18.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

kul/mko