Wojciech Bonowicz: Tischner uczył, że myślenie daje wolność

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 14:43
- Józef Tischner pozostał symbolem myślenia, które jest nieuwikłane w żadne interesy, czy wewnątrzkościelne, czy jeśli chodzi o akademicką karierę. Uczył, że im więcej myślenia, tym więcej wolności – opowiadał Wojciech Bonowicz, autor biografii o słynnym kapłanie i filozofie.
Okładka książki Tischner. Bografia
Okładka książki "Tischner. Bografia"Foto: mat. promocyjne

 

Posłuchaj
21:57 Tischner.mp3 Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem wokół jego książki "Tischner. Biografia" (Dwójka)

 

Trela1200.jpg
Jerzy Trela i "Alfabet duszy i ciała" Tischnera

"Jego obecność bowiem zmieniała przestrzeń, w którą wchodził, nadawała nową spójność i nową dodatkową siłę przekonywania jego myślom. Trzeba było wiele złej woli i wiele daleko posuniętego stępienia duszy, by nie odczuć tej bijącej od Józka siły, co otwierała innym oczy i serce” - tak zmarłego 20 lat temu księdza profesora Józefa Tischnera wspominał jego przyjaciel Krzysztof Michalski.

Spotkanie z Anną Karoń-Ostrowska, autorką książki "Oby wszyscy tak milczeli o Bogu" >>>

Z okazji tej - przypadającej 28 czerwca - okrągłej rocznicy śmierci filozofa i kapłana w księgarniach jest już dostępna książka biograficzna o nim. Autor publikacji Wojciech Bonowicz opowiada w niej o Tischnerze myślicielu, ważnej postaci polskiego Kościoła, przybliża jego rolę w życiu intelektualnym i społecznym, pisze o jego związkach z Tatrami i Podhalem. Przede wszystkim zależało mu jednak na pokazaniu wpływu jaki Tischner wywierał na innych ludzi.

- Był w nim rodzaj wewnętrznego światła. Ktoś powiedział, że jak Tischner wchodził do pokoju, to jakby się drzwi otwierały w człowieku. Każdy czuł się zaproszony do rozmowy - wspominał Wojciech Bonowicz.

Marzenia, miłość, bunt. Młodzieńczy dziennik Tischnera >>>

Jak podkreślał gość Dwójki, przywołując z kolei Cezarego Wodzińskiego, Tischner "uprawiał zachętę do filozofii". - Przy nim chciało się sięgać po książki filozoficzne, samemu inicjować dyskusje - mówił biograf.

Co istotne, jak wskazywał Wojciech Bonowicz, Tischner spójnie łączył filozofię, którą uprawiał, z życiem. - To, co się działo na co dzień, miało podbudowę filozoficzną. I odwrotnie: to, czym się zajmował: filozofią spotkania, filozofią dramatu, miało zakorzenienie w codziennym życiu - tłumaczył Wojciech Bonowicz. - Miał bardzo głęboką wiedzę o człowieku również dlatego, że był kapłanem. Z jednej strony zatem mistrzowie filozoficzni, Heidegger, Levinas, a z drugiej: konfesjonał, godziny spędzone z ludźmi na rozmowach.

***

Przygotowała: Dorota Gacek

Gość: Wojciech Bonowicz (poeta, publicysta, autor książki "Tischner. Biografia")

Data emisji: 17.06.2020

Czytaj także

"Święty, zwykły człowiek". Portret księdza Jana Twardowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 12:00
- Zawsze miałem świadomość, że byłem na dobrej drodze - podkreślał w jednym z nagrań archiwalnych Polskiego Radia ks. Jan Twardowski. Z okazji 105. rocznicy urodzin poety, który mówił o sobie "jestem księdzem piszącym wiersze", Dwójka przygotowała szczególne o nim wspomnienia.
rozwiń zwiń