Jacek Trznadel - jeden z najważniejszych przedstawicieli "pokolenia współczesności"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 19:03
 - Był to człowiek wybitny, zaangażowany w sprawy polskie, obrońca polskiej tradycji patriotycznej. Jeden z wielu mistrzów naszej młodości obok jego przyjaciół: Janusza Sławińskiego, Zdzisława Najdera czy Zbigniewa Herberta - mówił o prof. Jacku Trznadlu jego współpracownik w czasopiśmie "Arkana" prof. Andrzej Waśko. Autor książek eseistycznych, publikacji naukowych i zbiorów wierszy zmarł w niedzielę (23.01) w wieku 91 lat.
Prof. Jacek Trznadel był autorem wielu znaczących książek eseistycznych, publikacji naukowych oraz zbiorów wierszy
Prof. Jacek Trznadel był autorem wielu znaczących książek eseistycznych, publikacji naukowych oraz zbiorów wierszyFoto: Jarek Stachowicz/Forum
  • Prof. Jacek Trznadel był krytykiem literackim, pisarzem oraz poetą, a także historykiem literatury i tłumaczem.
  • Największy rozgłos przyniosła mu wydana w 1986 roku w paryskiej "Kulturze" i w podziemnym wydawnictwie NOW-a "Hańba domowa".

Prof. Jacek Trznadel był edytorem wszystkich dzieł Bolesława Leśmiana, ich wnikliwym badaczem, jednym z najwnikliwszych czytelników Norwida, autorem książki "Hańba domowa", czyli zbioru wywiadów z pisarzami tworzącymi w okresie polskiego stalinizmu.

- Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia, które nazwano kiedyś "pokoleniem współczesności". Pozostanie on w polskiej literaturze jako historyk literatury, subtelny krytyk literacki, także tłumacz przede wszystkim literatury francuskiej oraz poeta. Pozostanie także jako patriota pokolenia Solidarności - podkreślał prof. Andrzej Waśko, literaturoznawca.

Prawie 70 lat w IBL PAN

Przez dekady prof. Jacek Trznadel był bardzo ważną postacią w Instytucie Badań Literackich w Polskiej Akademii Nauk. W tym roku obchodziłby jubileusz 70-lecia współpracy z tą instytucją. - Był obecny w Instytucie nieomal od początku, od pierwszych lat. Przyszedł tu po studiach polonistycznych w 1952 roku, to w Instytucie zrobił doktorat i habilitację, to tu został profesorem - wspominał prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor IBL PAN.

W 1989 roku prof. Jacek Trznadel współzakładał Niezależny Komitet Badań Zbrodni Katyńskiej.


Posłuchaj
05:36 Wybieram Dwójkę 24.01.2022 trznadel.mp3 Prof. Jacek Trznadel we wspomnieniach prof. Andrzeja Waśki i prof. Mikołaja Sokołowskiego (Wybieram Dwójkę) 

Prof. Jacek Trznadel gościł w radiowej Dwójce w 2016 roku, po tym, jak wydał "Kalendarium leśmianowskie". Książka ta prezentuje najważniejsze fakty życia i twórczości słynnego poety w porządku chronologicznym i stanowi zwieńczenie czterotomowej edycji "Dzieł wszystkich" Leśmiana przygotowanej przez prof. Jacka Trznadla i opublikowanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Andrzej Waśko (literaturoznawca), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 16.50

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg

Czytaj także

Nie żyje Antonina Girycz-Dzienisiewicz. Aktorka zmarła w wieku 82 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 16:43
19 stycznia wieczorem w wieku 82 lat zmarła Antonina Girycz–Dzienisiewicz, aktorka teatralna, filmowa, radiowa i dubbingowa. Informację o śmierci przekazała w czwartek w imieniu rodziny jej córka Julia Dzienisiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Barbara Krafftówna wiedziała, że jest wielką aktorką"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 09:52
- Była osobą bardzo skromną, łatwo nawiązującą relacje, dopuszczającą do siebie ludzi i bardzo pięknie mówiła o swoim zawodzie oraz warsztacie - w Programie 2 Polskiego Radia artystkę teatralną, filmową i kabaretową wspominał Remigiusz Grzela. Barbara Krafftówna zmarła w niedzielę (23.01) w wieku 93 lat.
rozwiń zwiń