Andrzej Kosendiak zaprasza na koncerty pamięci Edyty Stein

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 17:30
- Bardzo długo zastanawiałem się, jak ułożyć program koncertu poświęcony Edycie Stein. Chciałem oddać istotne cechy jej osobowości i postawy życiowej. Utwory wokalno-instrumentalne oparte są wyłącznie o teksty starotestamentowe, chcieliśmy pokazać źródło wspólne dla żydów i chrześcijan - mówił Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
Fragment obrazu z wizerunkiem Edyty Stein na ołtarzu w kościele św. Szczepana w Wasseralfingen w Niemczech
Fragment obrazu z wizerunkiem Edyty Stein na ołtarzu w kościele św. Szczepana w Wasseralfingen w NiemczechFoto: Shutterstock/Zvonimir Athletic

Bieżący rok ogłoszono rokiem Edyty Stein, niemieckiej filozofki pochodzenia żydowskiego, która przeszła na katolicyzm i wstąpiła do zakonu. Zginęła w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, po śmierci została świętą i patronką Europy. Była ona bezpośrednio związana z Wrocławiem, to w stolicy Dolnego Śląska bowiem, na Przedmieściu Odrzańskim, urodziła się w 1891 roku.

Śladami Edyty Stein

Pamięć o tej postaci uhonoruje cykl koncertów solistów, Chóru Narodowego Forum Muzyki oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Występy odbędą się w miejscach związanych z życiem Edyty Stein. Pierwszy z nich będzie miał miejsce już 6 sierpnia w Gliwicach.

- Do Gliwic przenieśli się po ślubie jej rodzice, tam się urodziło kilkoro z jej rodzeństwa. Później przenosiny do Lublińca i tam szkolne lata, wreszcie Wrocław, w którym mieszkała w dwóch miejscach. Wrocław jest też miejscem, w którym ostatni raz widziano ją żywą, gdy przewożona była z Holandii do obozu w Auschwitz, gdzie została stracona. Będzie też koncert w Oświęcimiu - wyliczał Andrzej Kosendiak.

Francja, Niemcy, Holandia

Jak dodał dyrektor NFM, trasa obejmie też miasta poza granicami Polski.

- Planujemy również koncerty za granicą właśnie w miejscach, z którymi była związana. Będzie to Paryż, Görlitz i wreszcie Echt w Holandii, gdzie przebywała w klasztorze w latach wojny, została aresztowana i stamtąd pociągiem poprzez Wrocław pojechała w swoją ostatnią drogę - mówił Andrzej Kosendiak.

Wersy Starego Testamentu

Na program wydarzenia składają się instrumentalne oraz wokalne dzieła polskich, niemieckich, francuskich i włoskich twórców napisane do tekstów starotestamentowych.

Wśród wykonywanych kompozycji znajdą się silnie ugruntowane historycznie dzieła twórców działających w epoce renesansu i baroku, takich jak Giovanni Pierluigi da Palestrina, Claudio Monteverdi, Johann Sebastian Bach czy François Couperin. Repertuar obejmie również utwory kompozytorów polskich, m.in. Mikołaja Zieleńskiego, tworzącego na przełomie XVI i XVII wieku, oraz współcześnie działających artystów: Marcina Tadeusza Łukaszewskiego i Łukasza Urbaniaka.

Posłuchaj
11:23 Dwojka Wybieram Dwojke 2022_08_02-17-16-20.mp3 Andrzej Kosendiak o koncercie "Gwiazda Europy" (Wybieram Dwójkę)

 

Podczas audycji wyemitowaliśmy także opowieść o życiu Edyty Stein.

Posłuchaj
04:01 Dwojka_Wybieram Dwojke 2022_08_02-17-10-55.mp3 Opowieść o życiu Edyty Stein (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Kosendiak (dyrektor Narodowego Forum Muzyki)

Data emisji: 2.08.2022

Godzina emisji: 17.10

mg

Czytaj także

Piotr Anderszewski interpretuje koncerty Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 16:09
Podczas jednego z koncertów w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu artysta wystąpił w praktykowanej w czasach Mozarta podwójnej roli - pianisty i dyrygenta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

57. Festiwal Wratislavia Cantans w cieniu wojny na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 17:00
- Te problemy przenikają bardzo wiele dzieł literackich i muzycznych, a na to nakłada się dramat, który się teraz dzieje - tak o tematyce Wratislavia Cantans mówił w Dwójce dyrektor generalny wydarzenia Andrzej Kosendiak.
rozwiń zwiń