Hałdy - ikony pejzażu Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 17:10
- Patrzę na fenomen hałdy, motyw hałdy w literaturze poprzez wyobraźnię poetycką. Hałda jest postrzegana jako figura szczególna. W dzisiejszych czasach należy ją rewitalizować - podkreśliła w audycji "Wybieram Dwójkę" dr Katarzyna Niesporek, która opowiadała m.in. o kopalnianych zwałowiskach jako symbolu pejzażu w twórczości śląskich poetów.
Hałdy są często nazywane śląskimi Alpami czy śląskimi Himalajami
Hałdy są często nazywane "śląskimi Alpami" czy "śląskimi Himalajami"Foto: Shutterstock/natureman30

O kopalnianych śmietniskach w swojej książce "Hałda. O śląskiej wyobraźni symbolicznej" napisała dr Katarzyna Niesporek - adiunkt w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się krajowa i emigracyjna poezja polska drugiej połowy XX wieku, literatura na Górnym Śląsku oraz twórczość najnowsza. 

Przetworzona przez wyobraźnię

- Hałda należy do tych tworów ludzkich, które powodują kryzys ekologiczny - podkreśliła nasza rozmówczyni. - Natomiast poeci, przetwarzając hałdę przez swoją wyobraźnię, tworzą niesamowite obrazy poetyckie, zapominając o całym zagrożeniu, jakie powoduje. Stąd ten temat jest tak bardzo ciekawy - dodała.

Synonim domu

Hałdy pojawiają się w literaturze dopiero po 1922 roku - wcześniej świadomość poetycka na Śląsku była bardzo niska. Często się mówi, że na tych terenach mamy do czynienia ze "śląskimi Alpami" czy "śląskimi Himalajami".

Wśród znanych poetów piszących o hałdach byli: Tadeusz Różewicz, Julian Przyboś czy Władysław Broniewski. - Hałda kojarzy się mieszkańcom tego terenu z domem - zaznaczyła autorka. - Twórcy, którzy pochodzą ze Śląska, traktują hałdę jako miejsce autobiograficzne. Śląska nie ma bez hałdy.


Posłuchaj
11:25 Wybieram Dwójkę Hałdy 3 sierpień 2022 16_33_15.mp3 Rozmowa o książce "Hałda. O śląskiej wyobraźni symbolicznej" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Katarzyna Niesporek (adiunkt w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)

Data emisji: 3.08.2022

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Sól ziemi czarnej" to patriotyzm w czystej postaci

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 05:55
W obecnych czasach bardzo popularne stało się kręcenie filmów "wieloczęściowych" - szczególnie wtedy, kiedy fabuła rozciąga się w latach i obejmuje szereg istotnych zdarzeń. Tym większa staje się potrzeba nakręcenia kilku filmów w jednym cyklu, jeśli opowiadana w nim historia oparta jest o prawdziwe zdarzenia, z których każde musi być dokładnie przedstawione, z szacunkiem dla faktów i postaci historycznych. Kinematografia polska ma też taki tryptyk w swoim dorobku – nakręcony przez Kazimierza Kutza "Tryptyk śląski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Kutz - Ślązak o Ślązakach

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 05:35
95 lat temu, 16 lutego 1929 roku, urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny. Pochodzący z tradycyjnej śląskiej rodziny górniczej twórca trafił do szkoły filmowej w Łodzi dzięki peerelowskiej polityce promowania osób z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. Na swój sukces jednak ciężko zapracował, ucząc się po 18 godzin dziennie ze strachu przed wyrzuceniem ze studiów.
rozwiń zwiń