Jerzy Satanowski: konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej" uczy bycia artystą

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 17:00
- Najważniejszym konkursowym profesorem jest publiczność. Ponadto uważamy, że cała dziesiątka finalistów to jego laureaci, nie jest ważne, kto był pierwszy, drugi czy trzeci. Kilku z tegorocznych finalistów to dzieci lub rodzeństwo uczestników poprzednich edycji. Mamy taką sztafetę pokoleń i to nas zaskoczyło - mówił w Dwójce Jerzy Satanowski, członek jury konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". 
Pomnik Agnieszki Osieckiej w Warszawie na Saskiej Kępie
Pomnik Agnieszki Osieckiej w Warszawie na Saskiej KępieFoto: Shutterstock/marekusz
  • Znamy już artystów zakwalifikowanych do 25. Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", który odbędzie się tej jesieni.
  • Za kilka dni w Teatrze Atelier w Sopocie rozpoczną się warsztaty przygotowujące ich do październikowych występów w Warszawie i Poznaniu.
  • O jubileuszowej gali opowiedzieli w Dwójce członkowie jury: kompozytor i reżyser spektakli muzycznych Jerzy Satanowski i aktorka Magdalena Smalara.

Jubileuszowe spotkanie rodzinne

Aktorka powiedziała, że sama brała udział w konkursie 21 lat temu. - Wówczas go wygrałam, a w zupełnie innej roli wróciłam w 2009 roku jako prowadząca te konkursowe zmagania. Z pewnością na jubileuszową edycję przyjedzie spora grupa artystów, którzy pojawili się u nas przez te lata. To będzie takie spotkanie poniekąd rodzinne - mówiła Magdalena Smalara.

Jerzy Satanowski dodał, że w tym roku sam obchodzi kilka jubileuszy. - To 50-lecie pracy twórczej, 20 lat z tym festiwalem i 25 lat współpracy z Teatrem Atelier w Sopocie. Ale przede wszystkim staramy się pomagać uczestnikom naszego konkursu w panowaniu nad głosem, w wyborze i interpretacji tych piosenek - stwierdził. 

Czytaj też:

Konkurs dla ludzi wrażliwych na słowo

Konkurs wokalny na interpretację piosenki Agnieszki Osieckiej odbywa się nieprzerwanie od 1997 r., a zaistniał dzięki staraniom przyjaciół poetki. Przez prawie 25 lat wzięły w nim udział setki młodych, utalentowanych i wrażliwych na słowo ludzi. "Śpiewanie z wyczuciem piosenek literackich, interpretacja tekstów, talent wokalny i muzykalna osobowość cechowały wszystkich Finalistów i Laureatów Konkursu, którzy często wiązali swoją karierę z estradą" - czytamy na stronie organizatora.


Posłuchaj
18:26 2022_08_05 16_37_47_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Jerzy Satanowski i Magdalena Smalara o konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Jerzy Satanowski (kompozytor i reżyser spektakli muzycznych) i Magdalena Smalara (aktorka) - członkowie jury 25. Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej"

Data emisji: 5.08.2022

Godzina emisji: 16.35

mo

Czytaj także

Studencki Teatr Satyryków. "STS to był sposób na życie, innego sposobu nie umieliśmy zaakceptować"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 05:38
- Czasy były takie, jakie były i mieliśmy do wyboru: albo nie robić nic, albo robić to, co wtedy można było - mówił Andrzej Jarecki twórca Studenckiego Teatru Satyryków. - Myśmy łapali władzę, polityków, za słowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iza Połońska. Śpiewała Osiecką i piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Teraz czas na "Noce bez gwiazd"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 15:33
Iza Połońska zaprezentowała w Programie 1 Polskiego Radia piosenkę "Noce bez gwiazd". Wokalistka zyskała popularność, śpiewając utwory Agnieszki Osieckiej - jej interpretacje znalazły się na płycie "SING! Osiecka" - oraz piosenki z Kabaretu Starszych Panów ("Pejzaż bez ciebie"). 
rozwiń zwiń