Musical o Sendlerowej. Pisany dla Broadwayu, zrealizowany w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 17:00
"Początek spektaklu to ponad 90-letnia Irena Sendlerowa siedząca na wózku inwalidzkim i podpisująca swoje książki. Druga sfera narracji to wchodzenie w jej bohaterską działalność" - tak o musicalu "Irena" mówił w Dwójce Włodek Pawlik, który skomponował muzykę do tego widowiska.
Plakat spektaklu Irena w Teatrze Muzycznym w Poznaniu
Plakat spektaklu "Irena" w Teatrze Muzycznym w PoznaniuFoto: mat. pras.

Spektakl będzie miał premierę 27 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Musical oparty jest na historii życia Ireny Sendlerowej, która w czasie II wojny światowej uratowała od zagłady 2,5 tys. żydowskich dzieci. Za swoje bohaterstwo została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Miał być Nowy Jork, będzie Poznań

- Pomysł na musical powstał za oceanem - mówił Włodek Pawlik. - Był to napisany po angielsku spektakl z przeznaczeniem do wystawienia na Broadwayu. Potem przyszła pandemia i nowojorskie teatry zostały zamknięte, a państwo nie zaproponowało twórcom żadnych systemowych rozwiązań w postaci tarcz - wyjaśnił kompozytor.

Jak opowiedział, w tej sytuacji nie udało się zrealizować tego musicalu w Stanach Zjednoczonych. Gotowym tekstem i muzyką zainteresował się jednak Teatr Muzyczny w Poznaniu i z tego powodu premiera widowiska ma miejsce właśnie w Polsce.

Amerykańscy twórcy

Za scenariusz odpowiadają urodzony w Kielcach, ale działający w Ameryce producent, scenarzysta i reżyser Piotr Piwowarczyk oraz amerykańska reżyserka Mary Skinner.

- Oboje są współautorami amerykańskiego filmu o życiu Ireny Sendlerowej pt. "In the Name of Their Mothers" ("W imieniu ich matek") - mówił Włodek Pawlik.

Jak przyznał, osobiste zetknięcie się z Ireną Sendlerową podczas kręcenia tego filmu spowodowało, że Piotr Piwowarczyk zmienił podejście do swojego życia. - On tu przyjeżdżał, poznał ją osobiście, ona udzielała mu wywiadów. Ta charyzmatyczna, wspaniała, skromna osoba - jej życie, opowieści, heroiczna postawa przewartościowały jego życie - przekonywał muzyk.

Dwa światy

Osią fabuły spektaklu jest przenikanie się dwóch światów. - Początek spektaklu to ponad 90-letnia Irena Sendlerowa, siedząca na wózku inwalidzkim i podpisująca swoje książki. Druga sfera narracji to wchodzenie w jej bohaterską działalność w czasach, gdy w Warszawie powstało getto i Irena cudem wyciąga stamtąd dzieci, niemowlęta, którym potem uda się przeżyć wojnę - wyjaśniał Włodek Pawlik.

Mottem dla spektaklu stały się słowa Ireny Sendlerowej: "Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem".

Posłuchaj
15:28 Dwojka_Wybieram_Dwojke 2022_08_08-16-31-06.mp3 Musical o Irenie Sendlerowej w Teatrze Muzycznym w Poznaniu (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Włodek Pawlik (kompozytor, pianista jazzowy)

Data emisji: 8.08.2022

Godzina emisji: 16.30

mg

Czytaj także

Ewa Błaszczyk: to miejsce podnosi wymowę spektaklu o kilka pięter

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 17:40
- Ten tekst w ogóle jest dla mnie szczególny, bo jest ważny. A że tak się złożyło, że prapremiera jest w Muzeum Powstania Warszawskiego, to tylko z korzyścią dla nas wszystkich - i twórców, i widzów spektaklu. Dlatego że to od razu idzie parę pięter do góry - mówiła w Dwójce Ewa Błaszczyk, reżyserka i wykonawczyni monodramu "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Przepiórska: Zuzanna Ginczanka marzyła o Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 18:50
- Tak naprawdę jest to dla mnie premiera warszawska. Zuzanna marzyła o tym, żeby znaleźć się w Warszawie i ja też marzyłam, żeby zagrać w Warszawie. Odkrywałyśmy w spektaklu tę mapę Zuzanny: Hotel Europejski, Adria, Czytelnik; miejsca, które jeszcze istnieją bądź już zniknęły - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Przepiórska, autorka monodramu "Ginczanka: Przepis na prostotę życia".
rozwiń zwiń