Zofia Posmysz. Dama o przedwojennych manierach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 17:30
"Kiedy myślę o Zosi, nasuwa mi się jedno słowo: »Dama«, i to pisane wielką literą. Niezwykle delikatna osoba o manierach przedwojennego dobrego wychowania inteligenckiego domu" - tak pisarz i dziennikarz Dwójki Wacław Holewiński wspominał zmarłą Zofię Posmysz.
Zofia Posmysz w 1968 roku
Zofia Posmysz w 1968 rokuFoto: NAC/domena publiczna

W drugiej połowie sierpnia tego roku świętowałaby 99. urodziny. Zofia Posmysz - pisarka i scenarzystka, była więźniarka niemieckich obozów Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe, a także Dama Orderu Orła Białego - zmarła w poniedziałek rano (8.08) w oświęcimskim hospicjum.

Literatura obozowa

Była autorką książek o tematyce obozowej: "Pasażerka", "Wakacje nad Adriatykiem", "Ten sam doktor M", "Do wolności, do śmierci, do życia". Największą popularność zdobyła "Pasażerka", przetłumaczona na kilka języków. Na jej podstawie Andrzej Munk zrealizował film pod tym samym tytułem.

- Pisała bardzo dużo o swoich przejściach obozowych i to niewątpliwie było tematem jej życia, i za to cenimy ją literacko - mówił Wacław Holewiński.

Czytaj także: Zmarła Zofia Posmysz. Wybitna pisarka i scenarzystka

Wojenne losy

Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 r. w Krakowie. Podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania oraz kolportowała gazetki konspiracyjne. Niemcy aresztowali ją w kwietniu 1942 r. w Krakowie, 30 maja tego roku została deportowana do Auschwitz.

Od czerwca do sierpnia 1942 r. przebywała w karnej kompanii w Budach. 18 stycznia 1945 r. została ewakuowana do Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Wyzwolenia doczekała 2 maja 1945 r.

Praca w Polskim Radiu

Wacław Holewiński o życiu Zofii Posmysz powiedział, że było ono pełne wzlotów i upadków.

- Znajdowała się w sytuacjach szczęśliwego dzieciństwa, później straszliwego upodlenia obozowego. Potem nastąpił niewątpliwie szczęśliwy etap w jej życiu, kiedy pracowała w Polskim Radiu - mówił. - Dzięki reportażom radiowym została pisarką. Motywy, które zaczerpnęła ze swoich reportaży, stały się kanwą jej pierwszych utworów - dodał.

Potwierdziła to zresztą sama Zofia Posmysz, która w styczniu tego roku w wywiadzie dla Dwójki mówiła: - W radiu, w dziale literackim, gdzie pracowałam jako reporterka, poznałam mojego męża Jana Piaseckiego i to ukształtowało moją dalszą drogę, bardzo długą i zróżnicowaną. Powoli, najpierw jako reportażystka, rozwijałam się, już nie tylko tematy obozowe były moimi. Radio mnie wykształciło jako pisarkę.

Posłuchaj
05:16 Dwojka_Wybieram_Dwojke_Posmysz 2022_08_08-16-12-28.mp3 Wacław Holewiński o zmarłej pisarce, scenarzystce i reportażystce radiowej Zofii Posmysz (Wybieram Dwójkę)

 

***

Przygotował: Wacław Holewiński

Data emisji: 8.08.2022

Godzina emisji: 16.10

Wspomnienie wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

mg

Czytaj także

Włodek Pawlik: komponowałem dla Baczyńskiego, dedykuję Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 18:10
- Tę płytę dedykujemy wszyscy Ukrainie, która walczy o swoją wolność i niepodległość. O podstawowe aspekty godności ludzkiej, bez której nasze życie nie ma kompletnie sensu - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Włodek Pawlik, kompozytor, pianista jazzowy i laureat Grammy. Artysta skomponował muzykę do wybranych wierszy poety pokolenia Kolumbów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Płyta ukazała się właśnie na rynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seweryna Szmaglewska: zeznanie w Norymberdze to była gigantyczna odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 13:00
- Miałam za sobą Oświęcim i wizje potworniejsze niż z koszmarnych snów. A przed sobą Międzynarodowy Trybunał Wojskowy - pierwszy wymiar sprawiedliwości, który oczekiwał również i na moje słowa, na moją relację. Jednakże było to zadanie niesłychanie trudne - mówiła w archiwalnych wspomnieniach Seweryna Szmaglewska, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau, a po wojnie świadek w procesie norymberskim.
rozwiń zwiń