Czeski saksofon wojenny

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 17:00
W audycji przypomnimy nagrodzone w 2005 roku na Festiwalu Dwa Teatry słuchowisko "Saksofon basowy" według autobiograficznego opowiadania Josefa Škvoreckiego, jednego z najwybitniejszych czeskich prozaików.
Czeski saksofon wojenny
Foto: Flickr/ Elisabeth D'Orcy/C.C. 2.0

Akcja słuchowiska rozgrywa się w Kostelcu podczas II wojny światowej. Punktem wyjścia fabuły jest dylemat  moralny młodego czeskiego saksofonisty, rozważającego prośbę szefa orkiestry niemieckiej o zastąpienie chorego muzyka podczas koncertu dla żołnierzy Wehrmachtu i SS. Josef obawia się, że jego bezinteresowna pomoc może zostać uznana przez rodaków za zdradę, dlatego postanowia posłużyć się fortelem.

Adaptacja autobiograficznego opowiadania Josefa Škvoreckiego jest w istocie pretekstem do rozważań o sztuce (głównie o muzyce), o wpływie przypadku na ludzkie losy, bezsensowności myślenia w kategoriach winy zbiorowej...

Twórcy słuchowiska: Andrzej Piszczatowski, Maria Olszewska, Małgorzata Małaszko i Grzegorz Piotrowski otrzymali Grand Prix V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2005".

***

adaptacja i reżyseria: Andrzej Piszczatowski

realizacja akustyczna: Maria Olszewska

opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

ze specjalnym udziałem saksofonisty Grzegorza Piotrowskiego

obsada: Mariusz Benoit, Łukasz Lewandowski, Arkadiusz Bazak, Marek Obertyn, Adam Ferency, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Kowalewski, Aleksander Trębczyński.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem 

Data emisji: 4.05.2019

Godzina emisji: 19.00

jp/pg

Zobacz więcej na temat: słuchowisko
Czytaj także

Szymon Kuśmider: Don Kichote to postać artysty

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 18:00
- Podjąłem się realizacji słuchowiska, bo my artyści często marzymy o rzeczach niemożliwych. Tak jak Don Kichote. Będzie więc to spektakl o artyście właśnie, któremu zabrano zabawki. O człowieku, który pozbawiony możliwości postrzegania świata na swój sposób, umiera – mówił w Dwójce reżyser spektaklu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Zaorski: słuchacze lubią głosy ciepłe i dźwięczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 19:00
- Publiczność przywiązuje się do aktora, który ma sobie coś kameralnego, bo czuje w nim przyjaciela. Z drugiej strony najlepiej zapamiętywane są głosy dźwięczne - znakomity reżyser opowiadał w Dwójce o pracy przy słuchowiskach.
rozwiń zwiń