X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Wspomnienie Marka Lehnerta. "Był profesjonalistą"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 17:47
- Był jednym z najznakomitszych polskich dziennikarzy i korespondentów, wybitną indywidualnością w naszym dziennikarskim świecie. Charakterystyczny głos i piękna poprawna polszczyzna, nie tylko dlatego, że był polonistą i poetą - mówiła Hanna Maria Giza o Marku Lehnercie, watykaniście i publicyście. Zmarł w wieku 70 lat. 
Audio
  • Dorota Nygren wspomina Marka Lehnerta (Wybieram Dwójkę)
  • Hanna Maria Giza: Marek był profesjonalistą
  • Krzysztof Sielicki: w jego głosie słyszałem energię (Wybieram Dwójkę)
Marek Lehnert, korespondent zagraniczny Polskiego Radia
Marek Lehnert, korespondent zagraniczny Polskiego RadiaFoto: PR

W Rzymie zmarł niespodziewanie Marek Lehnert. Korespondentem Polskiego Radia z Rzymu i Watykanu był w latach 1994-2017. Współpracował także z Radiem Wolna Europa oraz Katolicką Agencją Informacyjną. Z wykształcenia polonista, z dziennikarstwem był związany od 1970 roku. Przez 30 lat współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Był też redaktorem polskiego wydania "L'Osservatore Romano".

- Perfekcja i precyzyjna konstrukcja przekazywanych wiadomości powodowały, że przerywałam wszelkie zajęcia, żeby wysłuchać jego korespondencji z Włoch, dotyczących przecież różnych spraw: wydarzeń kulturalnych, politycznych czy społecznych. Zawsze były rzetelne, sprawdzone i wiarygodne, bo Marek był profesjonalistą - mówiła dziennikarka radiowa Hanna Maria Giza.

Marka Lehnerta wspominał też Krzysztof Sielicki, dyrektor literacki Teatru Polskiego Radia. - Spotkaliśmy się w czasie studiów polonistycznych, to był początek lat 70. Mam wrażenie, że nie było to na uczelni, a przed salą, gdzie występował Teatr Laboratorium Grotowskiego. Bo to było takie wielkie wydarzenie, które gromadziło wszystkich aktywnych, szukających czegoś nowego ludzi. I o Marku mi powiedziano "to jest poeta". On był w ten sposób postrzegany na studiach polonistycznych.

Marek Lehnert opublikował, wraz z Andrzejem Drzycimskim, książkę pt. "Osiem dni w Polsce", poświęconą papieskiej wizycie w ojczyźnie w 1983 roku. Był też autorem tomików poetyckich w języku polskim oraz włoskim. W 2019 r. ukazała się jego kolejna książka, zatytułowana "Korespondent. Przełomowe wydarzenia, kulisy niezwykłych spotkań, tajemnice życia w Watykanie".

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Bartosz Panek

Data emisji: 30.03.2020

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie Marka Lehnerta. Wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rzymie odszedł w wieku 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 06:56
Dotarła do nas smutna wiadomość. 28 marca zmarł dziennikarz i watykanista Marek Lehnert – wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rzymie.
rozwiń zwiń