Porozumienia Sierpniowe we wspomnieniach świadków

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 10:18
"Broniąc jednego człowieka, każdy bronił swojej godności" - tak wydarzenia Sierpnia '80 wspominała w archiwalnej audycji Anna Walentynowicz.
Audio
  • Anna Walentynowicz wspomina Sierpień '80 (Głosy Solidarności/Dwójka)
  • O powstaniu wolnych związków zawodowych opowiadają Joanna i Andrzej Gwiazdowie (Głosy Solidarności/Dwójka)
  • Solidarność we wspomnieniach Jana Strękowskiego (Głosy Solidarności/Dwójka)
  • Henryk Wujec wspomina wydarzenia, które doprowadziły do Porozumień Sierpniowych (Głosy Solidarności/Dwójka)
  • Arkadiusz Aram Rybicki wspomina działalność w Ruchu Młodej Polski (Głosy Solidarności/Dwójka)
Zdjęcie bramy Stoczni Gdańskiej w czasie strajku w sierpniu 1980 r.
Zdjęcie bramy Stoczni Gdańskiej w czasie strajku w sierpniu 1980 r. Foto: PAP/Tadeusz Zagoździński

8 sierpnia 1980, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy w Stoczni Gdańskiej, co doprowadziło do wywołała 14 sierpnia strajku, w czasie którego powstał NSZZ "Solidarność".

- W pierwszym momencie, jak mi opowiadano (…) były tylko dwa postulaty: przywrócenia Walentynowicz do pracy i dodatku drożyźnianego (…) Dyrektor się nie zgodził. Koledzy uważali za swój obowiązek bronić mnie, znali mnie, gdyż pracowałam z nimi 30 lat (…). Wiedzieli, że wygrałam sprawę sądową, ale dyrektor nie honorował nawet postanowień sądu. Więc to była ostateczność, by wzajemnie sobie pomagać – wspominała Anna Walentynowicz, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ "Solidarność".

Anna Walentynowicz mówiła też o tym, że nikt nie przewidywał, rozwinięcia się protestu do takich rozmiarów. Opowiadała, jak była represjonowana przez SB i że wiele osób nie wytrzymywało takiego prześladowania psychicznie i fizycznie. - Byłam zatrzymywana kilkukrotnie, miałam kontuzję, byłam bita przez SB (…), mnie udało się to przetrwać, wytrzymać i zostało to uwieńczone sukcesem – mówiła w archiwalnym nagraniu.

Podpisanie porozumień w sierpniu 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

Z okazji 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych słuchaliśmy w Dwójce opowieści Joanny i Andrzeja Gwiazdów, Anny Walentynowicz, Henryka Wujca i Jana Strękowskiego.

***

Tytuł audycji: Głosy Solidarności

Opracowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 27-31.08.2018

Godzina emisji: 12.45

bch

Czytaj także

Detal, twarz, emocje. Kazimierz Karabasz o filmowych dokumentach

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 17:05
- Interesował mnie jakiś rodzaj banalnej sytuacji, w której twarz nic nie wyraża, bo to pozwało mi myśleć, kim są ci ludzie, jakie mają życie - opowiadał, w nagraniach archiwalnych Polskiego Radia, Kazimierz Karabasz. Współtwórca polskiej szkoły dokumentu zmarł 11 sierpnia br.
rozwiń zwiń