Wiejskie orkiestry dęte Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:30
W audycji przypomnieliśmy muzykę wiejskich orkiestr dętych okolic Goraja. Niegdyś działające w prawie każdej wiosce, dziś ograniczają się praktycznie do dwóch - słynnej orkiestry ze Zdziłowic oraz skupiającej muzyków pozostałych, nieistniejących już grup, Gminnej Orkiestry Dętej w Goraju.
Audio
  • Wiejskie orkiestry dęte Roztocza Gorajskiego (Dwójka/Źródła)
Orkiestra Dęta ze Zdziłowic w S1
Orkiestra Dęta ze Zdziłowic w S1Foto: Grzegorz Śledź

 W "Źródłach" posłuchaliśmy wspomnień orkiestrantów: Jana Woźnicy z Zagród oraz Józefa Czerwia z Jędrzejówki. 

- Największy zespół dęty jest w Zagrodach, bo jest nas czterech. Reszta okolicznych miejscowości nie ma już swoich orkiestr. Graliśmy walczyki, polki, marsze. Graliśmy kiedyś na weselach, po drodze, na wozie lub furmance. Były wesela na 400 gości i orkiestra musiała grać trzy dni - mówił Jan Woźnica z Zagród.

- Zaraz po wojnie w regionie działało bardzo wiele orkiestr. Kilka przedwojennych i szereg nowych, które zaczęto intensywnie tworzyć w 1949 roku. To były trudne czasy, więc młodzież garnęła się do grania - wspominał nasz gość, Józef Czerw.

W nowym stuleciu w powiecie nie działałaby już żaden zespół instrumentów dętych, gdyby nie inicjatywa Kazimierza Piroga, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju, który w 2000 roku postanowił reaktywować orkiestrę z Jędrzejówki. - Teraz jest nas dwunastu, ale z sześciu parafii, siedmiu gmin i czterech powiatów - żartował Józef Czerw.

Orkiestra Dęta z Goraja Orkiestra Dęta z Goraja

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście:  Jan Woźnica z Zagród oraz Józef Czerw z Jędrzejówki. 

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 15.15


Zobacz więcej na temat: folklor folk Magdalena Tejchma