Pieśni Odzyskane w archaicznym repertuarze Bronisławy Chmielowskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 10:12
W audycji zaprezentowaliśmy fragment koncertu, który zarejestrowaliśmy z okazji świętowania 25-lecia Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Zaśpiewały wtedy dla nas członkinie zespołu Pieśni Odzyskane z Wrocławia.
Audio
  • Pieśni Odzyskane w archaicznym repertuarze (Dwójka/Źródła)
Zespół Pieśni Odzyskane w studiu im W. Szpilmana.
Zespół Pieśni Odzyskane w studiu im W. Szpilmana.Foto: Grzegorz Śledź

Pieśni Odzyskane to zespół wokalny wykonujący repertuar kresowy, zaczerpnięty przede wszystkim od śpiewaczki Bronisławy Chmielowskiej, ubiegłorocznej laureatki Nagrody Muzyka Źródeł. Właśnie z tej okazji zespół wystąpił 1 kwietnia 2019 roku w studiu im. W. Szpilmana.

Pani Bronisława nie mogła wtedy zaśpiewać, a młode śpiewaczki znakomicie wykonały repertuar mistrzyni. Mogliśmy usłyszeć pieśni wielkopostne, obyczajowe, miłosne, weselne i na koniec kolędę życzącą z nieco zmienionym okolicznościowym tekstem.


Zespół Pieśni Odzyskane zaśpiewał w składzie:

  • Joanna Skowrońska,
  • Olga Chojak,
  • Marta Derejczyk,
  • Joanna Kasper,
  • Anna Matusz.

W "Źródłach" pojawił się także Bela Fleck i jego goście z Afryki: słuchaliśmy  fragmentów sesji nagraniowych, które muzyk odbył w latach 2009-2010 w Ugandzie, Tanzanii, Senegalu, Gambii i Mali.

Wśród gości znaleźli się m.in. Toumani Diabate, Oumou Sangare, Bassekou Kouyate, Baaba Maal, Toumani Diabate, Afel Bocoum, ale też tradycyjni muzycy, znani wcześniej tylko lokalnym społecznościom.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Data emisji: 3.04.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Opowieści z przeszłości: Kapela z Albigowej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 08:42
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnej rozmowy ze skrzypkiem Antonim Cyrulem i cymbalistą Stefanem Szpunarem, nieżyjącymi już muzykami kapeli z Albigowej z Rzeszowszczyzny.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne tradycje Wielkopolski: kozły, owijoki i mazanki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:00
W "Źródłach" o specyfice tradycyjnej muzyki z Wielkopolski opowiadali Lucjan Dymarczyk z Kapeli Brzeziny z Brzezin w Kaliskiem oraz młody dudziarz i koźlarz Adam Knobel z Lasek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gacowie z Przystałowic" w archiwalnych nagraniach Piotra Gana

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 10:31
 - Zrobiłem sobie z deseczki skrzypeczki; z cienkiego przetaka druty brałem i gwoździkami je przybijałem do tej deseczki. Smyczek zrobiłem pałąkowaty, z konia urwałem włosia. I tak sobie chodziłem za krowami - zawsze brzdąkałem, zależało mi na tym, żeby jakimś cudem zostać muzykantem - tak swoje dzieciństwo wspominał skrzypek, Piotr Gaca.
rozwiń zwiń