Z wizytą w szkole suki biłgorajskiej w Janowie Lubelskim

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 08:00
- Suka jest instrumentem, który prowadzi mnie przez życie od 20 lat i wciąż nie do końca jest przeze mnie odkryta – mówił w "Źródłach" Zbigniew Butryn, budowniczy instrumentów muzycznych.  
Audio
  • Rozmowa ze Zbigniewem Butrynem, konstruktorem suk biłgorajskich (Dwójka/Źródła)
Zbigniew Butryn
Zbigniew ButrynFoto: Mirosław Trembecki/PAP

We wtorkowym magazynie spotkaliśmy się z twórcą instrumentów i rekonstruktorem zapomnianej suki biłgorajskiej, Zbigniewem Butrynem. 

– Nie zachowały się oryginały tego instrumentu i wiedzę o sukach opieramy na domysłach. Zainspirował mnie do zajęcia się tym tematem Marian Domański, znawca kultury tradycyjnej, wspierała mnie w działaniu również Maria Baliszewska i pan Dahlig. Opracowałem na nowo pierwowzór - tłumaczył pan Butryn.

Szkoła Suki Biłgorajskiej w Szklarni koło Janowa Lubelskiego została założona w 2007 roku przez Zbigniewa i Krzysztofa Butrynów jako oddolna, niezależna inicjatywa, skupiająca sympatyków muzyki tradycyjnej.

Głównym celem szkoły jest edukacja muzyczna młodych ludzi w zakresie muzyki ludowej regionu janowsko-biłgorajskiego, a także ożywienie i wprowadzenie na nowo suki biłgorajskiej do praktyki muzycznej. 

- Zrobiłem już ze czterdzieści suk, nie wiem czy wszystkie grają. Oryginalne drewno na sukę to jawor, ale z klonu wychodzą i z orzecha włoskiego piękne instrumenty powstają. Grusza jest bardzo dobra, tzw. gorajanka, czyli stara grusza, która ma piękne, czerwoniutkie kolory. Może być jesion, czereśnia, zależy od regionu - tłumaczył jakie gatunki drewna są najlepsze na sukę biłgorajską Zbigniew Butryn.

Zapraszamy do odsłuchania opowieści lutnika o reaktywacji suki biłgorajskiej - zapomnianego instrumentu kolanowego.

W magazynie pojawiły się także także nowości płytowe 2020 roku i zapowiedzi: Danyel Waro "Tinn Tout"  zremasterowane nagrania mistrzów old-time’u z lat 60-tych, Doca Watsona i Gaithera Carltona.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Zbigniew Butryn

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Zobacz więcej na temat: folk Magdalena Tejchma folklor
Czytaj także

"Gacowie z Przystałowic" w archiwalnych nagraniach Piotra Gana

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 10:31
 - Zrobiłem sobie z deseczki skrzypeczki; z cienkiego przetaka druty brałem i gwoździkami je przybijałem do tej deseczki. Smyczek zrobiłem pałąkowaty, z konia urwałem włosia. I tak sobie chodziłem za krowami - zawsze brzdąkałem, zależało mi na tym, żeby jakimś cudem zostać muzykantem - tak swoje dzieciństwo wspominał skrzypek, Piotr Gaca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny" Fonogramem Źródeł 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 15:09
Fonogram Źródeł 2019 przypadł Mateuszowi Raszewskiemu i Wydawnictwu Muzyka Odnaleziona. W magazynie "Źródła" przypominamy rozmowę z autorami albumu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmolaskie Chłopoki i wściekłe polki

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 04:30
W piątkowym magazynie przypomnieliśmy występ kapeli Cmolaskie Chłopoki podczas koncertu “Muzyka Źródeł - Młoda Tradycja” na Nowej Tradycji 2019. Powróciliśmy również do Nowej Tradycji 2017 i zaprezentowaliśmy fragment koncertu Tria Chemirani z Iranu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycje muzyki kaszubskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 15:55
 W "Źródłach" spotkaliśmy się z muzyką, językiem i kulturą kaszubską - porozmawialiśmy z Joanną Gostkowską-Białek z Kartuz, młodą śpiewaczką i poszukiwaczką kaszubskich pieśni, laureatką ubiegłorocznego OFKiŚL w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leon Lewandowski i kaliskie tradycje muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 08:00
W naszym radiowym konkursie na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w ubiegłym roku Nagroda Specjalna Fonogramu Źródeł 2019  przypadła płycie “Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny” autorstwa Mateusza Raszewskiego i Wydawnictwa Muzyka Odnaleziona. W audycji o płycie, o muzyce kaliskiej i postaci Leona Lewandowskiego  porozmawialiśmy z twórcami: Mateuszem Raszewskim i Andrzejem Bieńkowskim. 
rozwiń zwiń