Kapela “Kurasie” z Lubziny, czyli muzyka Rzeszowszczyzny na 54. OFKiŚL w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 08:00
W audycji porozmawialiśmy z Iwoną Schab, prymistką Kapeli “Kurasie” z Lubziny. Zespół prowadzony był przez wiele lat przez słynną skrzypaczkę Albinę Kuraś, która wykształciła kilka pokoleń muzyków w swojej rodzinie - obecnie wnuki i prawnuki Albiny grają jako Kapela “Młode Kurasie”. 
Audio
  • Kapela “Kurasie” z Lubziny, czyli muzyka tradycyjna Rzeszowszczyzny (Dwójka/Źródła)
Kapela Kurasie z Lubziny (rzeszowskie)
Kapela "Kurasie" z Lubziny (rzeszowskie)Foto: Kuba Borysiak

Posłuchaliśmy także archiwalnych nagrań, w której Albina Kuraś grała wraz ze swoim ojcem, skrzypkiem Władysławem Kamińskim. W tym roku w Kazimierzu Kapela “Kurasie” zdobyła I nagrodę.

- Brakuje nam bardzo babci Albiny, spotykamy się na próbach w jej domu. Czujemy jej obecność i wiemy, że z góry na nas patrzyła i trzymała kciuki. Cała kapela seniorów i młodych muzyków została przez nią wyszkolona, wszyscy ćwiczyli pod okiem babci - opowiadała w "Źródłach" o początkach swojego zespołu Iwona Schab, prymistka Kapeli “Kurasie” z Lubziny. – Staramy się artystyczny testament, który nam zostawiła spełniać i jeszcze w to wszystko wciągamy nasze dzieci. Najmłodsi już zaczynają pierwsze kroki na skrzypeczkach.

Władysław Kamiński, ojciec Albiny, grywał na weselach w ciężkich czasach. Był bardzo dobrym muzykiem i to on przyuczał Albinę do gry. Na początku Albina Kuraś grała na perkusji, dopiero później zaczęła naukę gry na skrzypcach. Gdy się podszkoliła w grze na skrzypcach ojciec jej uznał, że będzie sobie radzić jako prymistka w jego kapeli. Zabierał córkę na wesele i grywali. - Babcia opowiadała, że czasami było ciężko; gorąco, upał, nie chciało się chodzić za ojcem grać. Nie było takich środków lokomocji jak dziś. Opowiadała jak ojciec podrzucał jej drobniaki na zachętę, aby chciała z nim iść – wspominała swoją mistrzynię Iwona Schab.

W "Źródłach" porozmawialiśmy oprócz tego z Szymonem Tadlą, cymbalistą ze Szklar. Szymon również zdobył na OFKiŚL w Kazimierzu I miejsce. Opowiedział o wszystkich instrumentach, na których gra i o tym, co zmieniło się od czasu jego ostatniej wizyty w Kazimierzu.

- W grze na cymbałach najpierw należy nauczyć się dźwięków i odległości, nie jest to taki system jak w fortepianie, gdzie klawisz ma swój dźwięk. Cymbalista stroi swoje cymbały różnie. Gdybym teraz wziął cymbały od kogoś innego, to niewiele bym zagrał - tłumaczył Szymon Tadla.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 1.09.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Muzyka rzeszowska i pogórzańska w archiwach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 10:36
W naszych archiwach znajduje się ponad 2000 utworów z terenu obecnego województwa podkarpackiego. Są to znakomite kapele, m.in. Kapela Sowów z Piątkowej, Kapela Pudełków z Siedleczki, Kapela z Bachórza czy Kapela Karola Pisarczyka z Dębicy, ale też wybitni soliści, którzy pozostawili po sobie unikatowe muzyczne przykłady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie ze zwycięzcami 54. OFKiŚL w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 12:00
W "Źródłach" przedstawiliśmy sylwetki najlepszych nagrodzonych artystów na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Porozmawialiśmy ze śpiewakiem Stanisławem Madanowskim z Boczków Chełmońskich, Kapelą Huzary z Gronia, skrzypkiem Zdzisławem Marczukiem z Zakalinek i męskim zespołem śpiewaczym z Majdanu - Obleszcze.
rozwiń zwiń